Dziennik Jadwigi Ankiewicz, która w wieku 16 lat trafiła do obozu na Majdanku, zostanie dziś (10.09) zaprezentowany w Lublinie. To najnowsza publikacja Państwowego Muzeum na Majdanku.
– To wyjątkowy dziennik pisany przez bardzo młodą dziewczynę, która na Majdanek trafiła przez Pawiak w wyniku łapanki – mówi kierownik działu edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku Jolanta Laskowska. – Pisany jest w obozie, za drutami, nie po wyjściu na wolność, nie po wielu latach. Jadwiga pisała o sytuacjach, w których sama brała udział, bądź była bezpośrednim świadkiem. Ona też nie ocenia sytuacji. Oczywiście wiadomo jest ze środków językowych, których używa, że to było dla niej traumatyczne, ale nie lamentuje. Nie wyżala się, nie egzaltuje się tak jak czasami nastolatki pisząc w pamiętnikach. Pisze rzeczowo, prosto, czasami nawet można odnieść wrażenie, że lekko surowo – wyjaśnia Jolanta Laskowska.
Jadwiga Ankiewicz była więziona na Majdanku od stycznia do maja 1943 roku. Po zwolnieniu rozpoczęła wraz z ojcem działalność konspiracyjną w Szarych Szeregach. 30 stycznia 1944 roku została zastrzelona przez Niemców. Miała niewiele ponad 17 lat.
Spotkanie promujące książkę Jadwigi Ankiewicz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie rozpocznie się o godz. 17.00.
PaSe / PrzeG
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku FB