Dziś #sadziMY. Lasy Państwowe przygotowały dla wszystkich chętnych milion sadzonek rodzimych gatunków drzew

eilnox xcaif6zt 2020 09 18 174851

Kilka tysięcy sadzonek drzew trafiło do mieszkańców Lublina. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie dołączyła się do ogólnokrajowej akcji #sadziMY.

– Przyjechaliśmy kilkanaście kilometrów po te drzewka: klony, dwie lipy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin jeden z uczestników akcji. – Trochę cienia, powietrza się przyda – dodaje.

CZYTAJ: #sadziMY. Odbierz drzewko i posadź las

– Akcja #sadziMY jest zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. To druga edycja przedsięwzięcia – opowiada Ewa Pożarowszczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – W tym roku w całej Polsce na wszystkich mieszkańców czeka milion sadzonek. Celem jest przede wszystkim uświadomienie ludziom roli drzew w naszym ekosystemie. Są one naprawdę bardzo ważne i trzeba o nie dbać. Poprzez takie symboliczne posadzenie, czy to na swojej działce, ogrodzie, chcemy pokazać, że jako społeczeństwo wiemy, że to jest bardzo ważne. Dzięki tym drzewom mamy tlen, powietrze jest przyjemniejsze i nam też lepiej się żyje – dodaje.

– Kolokwialnie rzecz ujmując, dzięki drzewom mamy świeże powietrze – zaznacza specjalista Służby Leśnej z RDLP w Lublinie, Paweł Piekarczyk. – Każdy kto wyjedzie z miasta i pójdzie do lasu sam może poczuć, jak tam przyjemnie się oddycha. Drzewa również bardzo ważną rolę spełniają w bilansie wodnym. Las działa troszeczkę, jak gąbka. Tam, gdzie tej wody jest mało, lasy zatrzymują ją, pomagają w retencji wodnej, są takimi zbiornikami. Tam, gdzie tej wody jest wiele, to las jak gąbka wyciąga ją z dolnych warstw i ten poziom wód gruntowych się podnosi – dodaje.

– Dzisiaj można było odebrać świerk, klona zwyczajnego, klona jawora, lipę czy też wiąza – opowiada Pożarowszczyk.

– Każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 milionów drzew – tłumaczy Paweł Kurzyna z RDLP w Lublinie.- Cieszymy się, że ta akcja pozwoli na to, żeby w tym sadzeniu, choćby w niewielkim stopniu, wsparło nas społeczeństwo. Odbierając taką sadzonkę każdy może swoją cegiełkę do poprawy środowiska i zwiększenia lesistości naszego kraju dołożyć. Nawet ta jedna sadzonka w jakimś niewielkim stopniu się do tego przyczyni – dodaje.

Do akcji #sadziMY dołączyło 430 nadleśnictw oraz 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. W ramach inicjatywy można było odebrać sadzonki świerka, klonu zwyczajnego czy lipy. 

InYa / opr. PaW

Fot. Ewa Pożarowszczyk / Twitter

Exit mobile version