Festiwal Trzech Kultur. Wydarzenie, które obrazuje dawną Włodawę

1 2020 09 18 184712

Koncerty, warsztaty, spotkania, jarmark – to niektóre atrakcje Festiwalu Trzech Kultur rozpoczynającego się dziś (18.09) we Włodawie. 2020 rok jest szczególny nie tylko ze względu na pandemię, ale także rozpoczynający się żydowski nowy rok.

– Mimo nowej rzeczywistości staramy się do niej dopasować i kontynuować to wielkie wydarzenie – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk. – Już po raz 21 odbywa się to wyjątkowe święto, wyjątkowy festiwal. Wydarzenie ukazuje nam dawną Włodawę i relację międzyludzkie, jakie tutaj kiedyś panowały z uwagi na społeczności, które miasto zamieszkiwały. Ten festiwal przyciąga gości z Polski, ale również z zagranicy – dodaje.

– Jest to historyczna edycja tego wydarzenia. W czasie pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia są organizowane zgodnie z wytycznymi – podkreśla dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie, Anita Lewczuk vel Leoniuk. – Na wszystkich koncertach obowiązują maski, dezynfekcja rąk, zachowanie reżimu sanitarnego, dystansu społecznego. Wiadomo, że wiąże się to z mniejszą liczbą miejsc. Aby uczestnikom wydarzenia zrekompensować pewne działania mamy telebimy, które będą na placu synagogalnym. Będą również streamingi koncertów, które odbywają się w Wielkiej Synagodze i na placu synagogalnym – dodaje.

– Właśnie wchodzimy w nowy rok, 5781 – opowiada Gniewomir Zajączkowski z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. – Program jest bardzo bogaty. Mam zamiar uczestniczyć w paru wydarzeniach. Zależy mi na tym, żeby zobaczyć wystawę o getcie. Jest to absolutnie na liście moich priorytetów – dodaje.

– Niewątpliwie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Przede wszystkim jedno z pierwszych w Polsce tego typu – zaznacza burmistrz Włodawy, Wiesław Muszyński.

– Oprócz wydarzeń koncertowych, edukacyjnych zapraszamy również na działania towarzyszące – opowiada Lewczuk vel Leoniuk. – Przez 3 dni będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w jarmarku. Będą oczywiście instalacje świetlne na deptaku, wystawy plenerowe. Będzie również możliwość zwiedzania kościoła świętego Ludwika  – dodaje.

Festiwal potrwa do niedzieli (20.08). Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie internetowej Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

RyK / opr. PaW

Fot. Karolina Ryniak

Exit mobile version