Husynne – zapomniana szarża polskiego Września

husynne 2020 09 24 193112

81 lat temu, 24 września 1939 roku w rejonie wsi Husynne polskie oddziały, w skład których wszedł szwadron konny Policji Państwowej, starły się z oddziałami Armii Czerwonej.

23 września 1939 roku sowiecki 8 Korpus Strzelców przekroczył Bug w rejonie Hrubieszowa. W okolicach wsi Husynne w powiecie chełmskim znajdował się wówczas polski oddział pod dowództwem majora Witolda Radziulewicza. Oddział liczył ok. 1,5 tys. żołnierzy i skład się w większości z pozostałości rozbitych wcześniej polskich formacji. Major Radziulewicz podjął decyzję o szturmie na Sowietów. Szarża jeźdźców z Policji Państwowej wywołała panikę wśród czerwonoarmistów. Atak został jednak przerwany, gdy z lasu wynurzyły się sowieckie czołgi.

Polacy zostali okrążeni i zmuszeni do złożenia broni. W bitwie zginęło 143 Polaków. Według relacji kaprala podchorążego Włodzimierza Rzeczyckiego z 14 pułku ułanów po bitwie Sowieci zamordowali 25 polskich jeńców.

PaSe / opr. ToMa                     

Na zdj. fragment obrazu E. S. Bodesa, Zapomniana szarża policji – Husynne, 24.09.1939 r. Obraz namalowany z okazji 90-lecia Policji Państwowej, www.policja.pl

Exit mobile version