ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Jak założyć osadę na Marsie? Polscy uczniowie już to wiedzą

15 września 2020 / 19:36
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Finał konkursu Cosmic Challenge odbył się w Lublinie. 18 młodych uczestników miało za zadanie rozwiązać problemy związane z założeniem pierwszej osady ludzkiej np. na Marsie czy Księżycu.

Finalistą pierwszej edycji został uczeń szkoły podstawowej z Konina, Mikołaj Błaszczyk. W nagrodę wyjedzie do obserwatorium astronomicznego Gran Telescopio Canarias na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Nagrodę wręczył prezes Fundacji SpaceShip, Marcin Giza.

– Oczywiście, jestem zadowolony z nagrody. Marzyłem, żeby pojechać w to miejsce – mówi Mikołaj Błaszczyk. – Kiedy miałem 6 lat, zacząłem interesować się przestrzenią kosmiczną. Rozwijam swoją pasję poprzez obserwację planet. Posiadam 12-calowy teleskop i dużo czytam książek, artykułów naukowych, słucham wykładów z fizyki. Najbardziej mnie interesuje obiekt zwany czarną dziurą. Właśnie tym chciałbym się w przyszłości zająć – dodaje.

– Zwycięzca będzie miał możliwość wybrania fragmentu nieba, na który zostanie skierowany teleskop. Sięga tak daleko, jak mało co z Ziemi. To wrażenia może być jeszcze bardziej piorunujące poprzez fakt spojrzenia tam, gdzie mało kto z ludzi spogląda – wypowiada się Marcin Giza. – Prace były szalenie ciekawe. Większość z nich dotyczyła Marsa, część Księżyca, a jedna z prac Tytana, jako opcji stworzenia osady pozaziemskiej. Finał odbywa się na uczelni wyższej, dlatego  żeby umożliwić pierwszy kontakt z uniwersytetem uczestnikom, którzy są z szkół podstawowych. Celów jest oczywiście więcej, bo prócz umiejętności rozwiązywania złożonych problemów, mówię jeszcze zawsze o stworzeniu pewnej samomotywacji zdobywania wiedzy. Żyjemy świecie, który zmienia się bardzo szybko. Nie możemy bazować na tym, czego uczą nas w szkole czy na uczelni. Musimy sami się rozwijać. Super jest, kiedy mamy w sobie radość odkrywania. Kiedy znajdziemy ją w sobie, a najlepiej jak zrobimy to wcześnie, wtedy jesteśmy na dobrej drodze, żeby stać się naukowcem – wyjaśnia.

– Ciężko jest rozmawiać z osobami młodymi tak stricte o fizyce, matematyce czy o chemii  – twierdzi przedstawiciel Polskiej Agencji Kosmicznej, Michał Pilecki. – Dużo łatwiej z dziećmi porozumieć się, działając na ich wyobraźnię. Dlatego uważam, że kosmos jest tu świetnym nośnikiem. Mówiąc o kosmosie, oni nie widzą fizyki, matematyki i chemii, natomiast zagłębiając się w tematykę, czytając, oswajają się z naukami ścisłymi, dzięki czemu nie będą już dla nich takim wyzwaniem – tłumaczy.

– Skupiłem się na temacie pozyskiwania wody i energii – wypowiada się Bartosz Lutkiewicz z Puław. – Większość mocy z energii, które przekazują panele słoneczne, będzie przekazana jednak na zasilanie jeździków i komunikację z Ziemią. Problem elektryki w obozach i na własny użytek kolonizatorów rozwiązałem tak, że każdy dostałby coś na wzór orbitreka, zasilanego za pomocą własnych nóg albo ogólnie ciała. Każdy pracowałby na własną energię – dopowiada.

– Młodzież jak widać, interesuje się tematyką kosmosu – mówi Anna Bukowska, kierownik Uniwersytetu Dziecięcego UMCS w Lublinie. – Widać, że jest to temat, który nie zgłębili tylko na potrzeby konkursu, ale już wcześniej się interesowali. Myślą analitycznie, potrafią syntetyzować wiedzę – dodaje.

– Polscy naukowcy naprawdę nie mają problemu ze znalezieniem pracy czy w NASA czy w Europejskiej Agencji Kosmicznej – tłumaczy Izabela Kowalska-Leszczyńska z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. – U nas też są silne grupy zajmujące się problematyką kosmosu. Zwłaszcza, że kwestia ta staje się teraz naprawdę mocno interdyscyplinarna. Akurat u nas, w Centrum Badań Kosmicznych jest duża różnorodność. Są tacy stricte naukowcy matematycy, fizycy, ale też inżynierowie, którzy potrafią to wszystko złożyć, optycy, elektronicy. Jest duży przekrój. Polska jest jednym z czołowych krajów, jeżeli chodzi o inteligencję młodych ludzi. Rok rocznie bardzo wysoko stoimy we wszystkich olimpiadach matematycznych i informatycznych. Widać, że te nasze dzieciaki naprawdę mają potencjał. Takie programy pozwalają wyłowić zdolne osoby, które mają szansę zmieniać świat – wyjaśnia.

Finał konkursu odbył się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Projekt realizowany jest przez Fundację SpaceShip w partnerstwie z Polską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, MARS Society, UMCS-em i Klastrem Lubelska Medycyn.

Kolejne przedsięwzięcie, do którego zaprasza Fundacja SpaceShip, to pierwszy w Polsce Finał World Robot Olympiad, który odbędzie się w listopadzie Lublinie. Obecnie trwa rejestracja drużyn do turnieju poprzez stronę www.wropolska.pl.

SzyK / WT

Fot. Kinga Szymanek

Uczestnicy Cosmic Challenge rozwiązywali problemy pozaziemskich osad
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Uczestnicy Cosmic Challenge rozwiązywali problemy pozaziemskich osad
3:43
Tagi: AstronomiainfokosmoslublinUMCSuniwersytet marii curie-skłodowskiej
Następna wiadomość

Lubelscy studenci szukają domu dla koni. Pomoc pilnie potrzebna

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • „Zapal Pamięć” w Puławach. Mieszkańcy i uczniowie szkół uporządkują cmentarz na Włostowicach
  • Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej: Nasza obecność na Księżycu w ramach programu Artemis ma być obecnością stałą
  • „Mamy do czynienia z wielkoskalową przemianą środowiska”. Rektor UMCS o wyprawie naukowej na Spitsbergen
  • Zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy. „Takie auto na słońcu staje się jak piekarnik”
  • NASA wyśle w stratosferę teleskop z 2,5-metrowym lustrem

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset