Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie prowadzi działania kontrolno-nadzorcze oraz prewencyjno-promocyjne w zakładach pracy. Dotyczą one przestrzegania przez pracodawców reżimu sanitarnego.
– Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Pracy, oprócz zaplanowanych kontroli, prowadzone są w tej chwili także te, dotyczące przestrzegania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w zakładach budowlanych, przetwórczych, przemysłowych oraz w administracji samorządowej – informuje okręgowy inspektor pracy w Lublinie, Małgorzata Wojda. – Na 199 kontroli wykryto 364 nieprawidłowości. Stwierdzono przede wszystkim braki aktualizacji ryzyka zawodowego o nowy czynnik biologiczny – wirus SARS-CoV-2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie powiadamiał sanepid.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy na temat kontroli w zakładach pracy
– Pracodawcy ze względów gospodarczych sami są zainteresowani, żeby koronawirus się nie rozprzestrzeniał. Dlatego stosujemy się do zaleceń, dotyczących środków zapobiegawczych. W powszechnym użyciu są maseczki, są wystawione płyny do dezynfekcji rąk i instrukcje dla pracowników, jak w sposób wzmożony mają dbać o higienę i zachować dystans – stwierdza Dariusz Jodłowski, prezes zarządu Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”.
– Obowiązek opracowania ryzyka zawodowego oraz zapoznania z nim pracowników, stanowi podstawowy obowiązek pracodawcy. To on ocenia, jakie szkodliwe, niebezpieczne, uciążliwe czynniki wpływają na zdrowie pracownika na danym stanowisku – wyjaśnia Małgorzata Wojda.
– Od 3 września realizujemy program „Bezpiecznie w szkole”. Jego celem jest popularyzacja dobrych zasad i obowiązków, których przestrzeganie wpływa na stopień zagrożenia epidemicznego w placówkach oświatowych. Szkolenia w ramach tego programu adresowane są do dyrektorów szkół. Do 18 września Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie przeprowadził 165 takich szkoleń. W 52 przypadkach inspektorzy pracy pozyskali informacje, że nie została zaktualizowana ocena ryzyka zawodowego o koronawirusa. W trakcie szkolenia inspektor ma również możliwość przeprowadzenia wizytacji w szkole. Zwracamy podczas niej uwagę na organizację stanowisk pracy – wyjaśnia Jolanta Sobota, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.
– W szkołach obowiązują te same regulacje i obostrzenia, jakie istnieją w każdej branży, czyli dystans społeczny, zapewnienie środków dezynfekcji, maseczek, przyłbic, rękawiczek. Czyli to, z czym spotykamy się w każdym zakładzie pracy – dodaje Jolanta Sobota.
Okręgowy Inspektorat Pracy wysłał do dyrektorów szkół około 370 zaproszeń. Jak zapowiada, program będzie realizowany tak długo, jak długo będzie zapotrzebowanie społeczne.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski