Celem tej akcji jest zachęcenie dzieci do czytania i korzystania z bibliotek. 21 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie weźmie udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Jego organizatorem jest Instytut Książki.
– Dzieci otrzymają wyprawkę – pierwszą swoją książeczkę. Instytut Książki zdecydował się w tej pozycji zawrzeć naprawdę znakomity zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy. Możemy tu wymienić takie nazwiska jak: Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Czesław Janczarski. Obecne są także teksty: ks. Jana Twardowskiego czy Michała Rusinka – mówi Anna Ostęp z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. – Czyli mamy w tej książce teksty twórców zarówno współczesnych, jak i tych, którzy już odeszli, a ich utwory nadal są chętnie czytane. Całą szatę graficzną tej pozycji przygotował prawdziwy mistrz – Józef Wilkoń. Jest to książka znakomita, która pozostanie lekturą na długo, bo zawarte w niej teksty na pewno długo się nie znudzą dziecku, rozbawią je i zainteresują. Są tam i wiersze, i proza; i coś dla dziecka obytego już z książkami, i dla takiego inicjującego dopiero przygodę z literaturą.
– Mamy też broszurę: „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. Jest ona przeznaczona dla rodziców i pomaga im wspierać maluchy w kontakcie z książką – tłumaczy Magdalena Opalka z Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. – Czytanie dzieciom to przede wszystkim bliskość, wzmacnianie relacji. Książka jest nieocenionym źródłem informacji o świecie i o nas samych. Niesie odpowiedź właściwie na wszelkie pytanie, jakie dzieci mogą zadać. Jest narzędziem, które bardzo pomaga rodzicom na rożnych etapach rozwoju dziecka.
– W pierwszej edycji projektu wydałyśmy tylko w naszej filii około 100 wyprawek, w drugiej już prawie 300 – informuje Jolanta Rybicka z Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej w Lublinie. – Cieszymy się z tego bardzo. Trochę się obawiałyśmy, że te dzieci zapiszą się do biblioteki jedynie po to, żeby dostać książkę. A jak już wezmą prezent i naklejkę, to sobie pójdą. Ale nie poszły. W ten sposób pozyskałyśmy bardzo dużo młodych czytelników, ale też tych starszych. Przykład idzie z góry – rodzic musi być z książką i prezentować ją dziecku.
– Dzieci obok wyprawki dostają też swoją kartę czytelnika. Zbierają na niej naklejki. Otrzymują je przy każdej wizycie w bibliotece i wypożyczeniu książki. Można ich zebrać 10. Wtedy następuje uroczysta chwila wręczenia „Dyplomu małego czytelnika”. Dzieci bardzo czekają na ten moment, bardzo to przeżywają. Wszystko to przyciąga do biblioteki – mówi Magdalena Opalka.
– Zachęcamy, żeby czytać dzieciom codziennie, aby kontakt z literaturą trwał, rozbudzał ciekawość i inteligencję dzieci, budował relacje rodzinne. Takie wieczorne „rytuały” z książką będą procentować przez całe życie – dodaje Magdalena Opalka.
Projekt w założeniu przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. Akcja wystartuje prawdopodobnie pod koniec września. Jej szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz na wielki-czlowiek.pl.
LilKa / opr. ToMa
Fot. pixabay.com