W Lublinie spotkali się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej – politycy rozmawiali między innymi o sytuacji na Białorusi i walce z Covid-19.
Do Polski przylecieli premier Czech Andrej Babisz, Słowacji Igor Matovic i Węgier Viktor Orban. W Centrum Spotkania Kultur powitał ich polski premier Mateusz Morawiecki.
Jednym z głównych tematów spotkania była sytuacja na Białorusi.
– Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swojej przyszłości. Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych – powiedział premier Polski, Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie
– W relacjach z Białorusią w obecnej sytuacji to Polska odgrywa rolę lidera Grupy Wyszehradzkiej. Pan premier Morawiecki złożył propozycję, która zawiera podejście strategiczne. Mówiliśmy również o podejściu strategicznym wobec Chin. W końcu to jedna z superpotęg, ważny partner gospodarczy Unii Europejskiej. Tak samo potrzebujemy takiego podejścia w kontaktach z Turcją – mówił premier Słowacji Igor Matovicz. Podziękował on też Polakom, w rocznicę powstania „Solidarności”, za to, że pokazali jak zwalczyć komunizm.
– Bardzo ważne jest, żeby temat Białorusi pojawił się w programie obrad kolejnej Rady Europejskiej 24-25 września. Bo chcemy rozmawiać z kolegami z Rady Europejskiej. Chcemy powrócić do dyskusji na temat Białorusi. Pan premier Morawiecki powinien wówczas przedstawić propozycje, o których mówiliśmy dzisiaj. Czyli przede wszystkim wolne wybory. Nie możemy niczego narzucić Białorusinom. Nie powiemy im, na kogo mają głosować. Mówimy jedynie, że mają oni prawo przeprowadzenia wolnych wyborów, bo istotne jest to, by Białorusini zdecydowali o przyszłości swojego kraju – powiedział w piątek premier Czech Andrej Babisz po spotkaniu premierów V4 w Lublinie.
Kolejnym tematem była walka z epidemią koronawirusa.
– To jest nasza wspólna intencja – nie chcemy zamykać gospodarki. Ale jednocześnie podchodzimy wobec epidemii z pokorą i dlatego będziemy jak najlepiej koordynować nasze działania, tak, żeby gospodarka była rozpędzoną lokomotywą, która będzie pomagać nam wyjść z kryzysu – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki w Lublinie: Nie chcemy zamykać gospodarki
– Takie dyskusje o walce z pandemią są dla nas niezbędne. Węgry podzielają polskie podejście. Działania, kiedy nadeszła pierwsza fala zakażeń miały tylko jeden cel: bez względu na koszty trzeba było tego wirusa powstrzymać. Teraz musimy tego wirusa powstrzymać, ale pojawia się również kolejny element, który wymaga nowej strategii. Nie chodzi już tylko o to, żeby bronić nas przed nowymi przypadkami i obniżać liczbę ofiar Covid-19, ale również o to, że gospodarka musi działać – stwierdził premier Węgier, Viktor Orban.
– W przypadku pandemii musimy dziś pamiętać o skutkach dla gospodarki – mówił premier Czech Andrej Babisz. – Jeżeli przyjmiemy restrykcje, choć mam nadzieję, że to się nie stanie, będą one jak najmniej dotkliwe dla naszych obywateli. Musimy pamiętać nie tylko o samej pandemii, ale również jej skutkach. W przyszłym tygodniu nasze ministerstwo finansów przedstawi prognozę wzrostu gospodarczego. Będziemy walczyć z wirusem, wygramy te walkę, natomiast nie powinniśmy już straszyć naszych obywateli. Jeżeli potrzebujecie iść do szpitala, to idźcie do szpitala. Nie bójcie się. Ludzie chorujący na nowotwory potrzebują konsultacji onkologicznych, trzeba podejmować leczenie.
Premierzy w Lublinie rozmawiali także o innych kwestiach. – Uzgodniliśmy nasze stanowisko dotyczące próby otrucia Aleksieja Nawalnego – jednego z głównych liderów opozycji w Rosji. Omówiliśmy pokrótce kwestię Nord Stream 2 – Gazociągu Północnego; projektu który naszym zdaniem dzisiaj zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy i powinien zostać zatrzymany – dodał Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ: Premier: Unijna solidarność energetyczna wymaga, by projekt Nord Stream 2 został zamknięty
Rozmowy premierów trwały prawie 2 godziny. Spotkanie obserwowało kilkudziesięciu dziennikarzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.
TSpi / opr. ToMa
Fot. Tomasz Spicyn