Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Wiedza na wyciągnięcie ręki

120039713 4325028290904663 6052961494564214481 o 2020 09 22 173546

Dziś (22.09) rozpoczęły się Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Inicjatywa pozwala na zachowanie ciągłości w popularyzowaniu nauki i badań naukowych. To kontynuacja misji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki to trzydniowe wydarzenie, podczas którego naukowcy poruszają bardzo różnorodne tematy. Dotyczą one między innymi pogody kosmicznej, zjawiska szumu informacyjnego, żywności funkcjonalnej czy zdrowia psychicznego. Uczestnicząc w wirtualnych projektach mamy szansę zajrzeć też do naukowych laboratoriów. – Dla mnie to jest świetna opcja – mówi w rozmowie z Radiem Lublin jedna z uczestniczek wydarzenia, Anita. – Na stronie internetowej festiwalu są bloki, kiedy wchodzi jaka uczelnia i o czym można posłuchać. Spontanicznie trafiłam na Politechnikę Lubelską i dowiedziałam się, że oni robią tam pojazdy – dodaje.

Dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynator wydarzenia z ramienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zapewnia, że w wirtualnym świecie każdy znajdzie coś dla siebie. – Około 30 godzin emisji online – zaznacza. – Jest to 90 projektów z zakresu szeroko rozumianej nauki, nowych technologii, sztuki oraz kultury. Minimum 40% z tych projektów posiada anglojęzyczną wersję. Wychodzimy naprzeciw studentom zagranicznym – dodaje.

Jutro (23.09) w ramach Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki wszystkie projekty prezentowane będą w języku angielskim. Wszystkie też będą dotyczyły nowego zagrożenia, COVID-19. – Projekt prof. Sawickiego o tym, jak dokonywano organizacji, w zaledwie 3 tygodnie, takiego bardzo profesjonalnego laboratorium wykrywającego koronawirusa u nas na Lubelszczyźnie – opowiada dr Monika Jakubiak-Hulicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Będzie też projekt prof. Tomasiewicza z Kliniki Chorób Zakaźnych. Pokaże on, jak wygląda proces diagnozowania koronawirusa u pacjenta. Profesor opowie także o innowacyjnych terapiach, o swoich projektach badawczych, które realizuje. Są to projekty, które są sławne nie tylko w kraju, ale również zagranicą – dodaje.

Inne uczelnie zaprezentują tego dnia między innymi prosty respirator skonstruowany przez lubelskich inżynierów czy robota do dezynfekcji. – Pokażemy autonomicznego robota, który służy do dezynfekcji ciągów komunikacyjnych, pomieszczeń produkcyjnych – informuje dr hab. Karolina Wójciak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – On w obecnej sytuacji może być i jest wykorzystywany faktycznie w zakładzie produkcyjnym. Jest to realne połączenie nauki, przemysłu, gospodarki – dodaje.

Nie zabraknie też projektów dotyczących kultury oraz sztuki. Przed wirtualną publicznością zaprezentuje się między innymi formacja taneczna Gamza. Na koncerty i przedstawienia zaprasza też Katolicki Uniwersytet Lubelski. – Będzie można się dowiedzieć też czegoś o dawnym Lublinie – informuje Maciej Zaporowski z urzędu miasta.

Na koniec – w czwartek (24.09) – odbędą się Wirtualne Drzwi Otwarte skierowane w szczególności do kandydatów na studia. Tego dnia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Lubelska oraz Urząd Miasta Lublin pokażą, jak przyszłościowe kierunki prowadzone są na uczelniach.

SzyK / opr. PaW

Fot. Lubelski Festiwal Nauki / Facebook

Exit mobile version