Zamiast Festiwalu i Pikniku Naukowego – Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. To odpowiedź uczelni wyższych i miasta Lublin na aktualną sytuację epidemiologiczną. Zaplanowano 30 godzin emisji online. W sumie uczestnicy mają do wyboru 90 projektów.
Tak jak podczas wszystkich edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, najważniejsza jest popularyzacja wiedzy i ukazanie znaczenia odkryć dla rozwoju gospodarki i życia społecznego. Podczas Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki, szczególny akcent będzie położony na przekazanie dużej dawki wiedzy na temat koronawirusa. Wydarzenie zaplanowano w trzydniowej formule.
– Pierwszy dzień pomyślany jest tak, żeby każda z uczelni miała szansę na przedstawienie pewnych nowości, dokonań ze sfery naukowo–badawczej, którymi ze względu na specyfikę uczelni zajmują się jej pracownicy – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie. – Dzień drugi jest dniem szczególnym, stawiamy na umiędzynarodowienie. Chcemy żeby był anglojęzycznym wydarzeniem i, co ważne, będzie poświęcony problemowi wirusa SARS-CoV-2.
Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podzielą się z uczestnikami najnowszymi odkryciami.
– Będzie projekt prof. Krzysztofa Tomasiewicza z Kliniki Chorób Zakaźnych. Pokaże on klinikę od podszewki, jak wygląda proces diagnozowania koronawirusa u pacjenta, jak realnie wygląda obraz kliniczny pacjenta – mówi dr Monika Jakubiak – Hulicz. – Pan profesor opowie o innowacyjnych terapiach, o swoich projektach badawczych, które realizuje w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 i są to projekty, które mają sławę także za granicą – podkreśla.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opowiedzą o prostym respiratorze skonstruowanym przed kilkoma miesiącami, a także o innych rozwiązaniach z zakresu bioinżynierii.
– To zastosowanie termowizji w diagnostyce medycznej wiąże się z różnym rozmieszczeniem temperatury na powierzchni ciała człowieka – mówi dr inż. Małgorzata Ciosmak z Politechniki Lubelskiej. – Dzięki temu możemy zdiagnozować w którym miejscu jest stan zapalny i organizm walczy tam z jakąś infekcją – dodaje.
Z kolei UMCS poleca dawkę kosmicznych doznań.
– Bardzo ciekawy projekt profesora Stephena Pottsa z Katedry Fizyki Teoretycznej naszej uczelni – zachwala dr Monika Baczewska–Ciupak z UMCS. – Wiemy, że burze słoneczne są najbardziej gwałtownymi zjawiskami w układzie słonecznym. Prof. Potts będzie mówił o modelach prognozowania pogody kosmicznej o dwóch wdzięcznych nazwach „Euforia” i „Paradise”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie Wirtualne Dni Nauki – konferencja
Katolicki Uniwersytet Lubelski proponuje spojrzenie na pandemię okiem psychologów i duchownych. Naukowcy podejmą też temat ludzkich chimer.
Uniwersytet Przyrodniczy stawia na zdrowie i zwierzęta: – Proponujemy projekty związane z żywnością funkcjonalną. Z poszczególnymi etapami projektowania żywności, która będzie wzmacniała nasz system odpornościowy – mówi dr hab. Karolina Wójciak. – Podpowiemy też miłośnikom zwierząt w jaki sposób można diagnozować w domu swoich pupili. Pokażemy jak wygląda pierwsza pomoc, gdyby coś stało się z naszym zwierzakiem – dodaje.
Podczas Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki nie zabraknie wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy zobaczą film „Twarze nieistniejącego miasta”, który powstał na podstawie kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w jednej z kamienic na rynku Starego Miasta w Lublinie. Zaplanowano także nietypowy, ślimakowy koncert i taniec robota.
Ostatni, trzeci dzień wydarzenia, to wirtualne dni otwarte. Wszystkie projekcje będą dostępne na stronie Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji.
Lubelskie Wirtualne Dni Nauki odbędą się w dniach 22-24 września.
SzyK / PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska