Lublin: koniec ratowniczych plac archeologicznych przy ul. Staszica

prace 2020 09 07 170030

Archeolodzy zakończyli badania ratownicze prowadzone przy budowie nowych gmachów szpitala SPSK 1 przy ul. Staszica w Lublinie. Ostatnim etapem pracy było doczyszczanie i eksploracja drewnianych konstrukcji i towarzyszących im nawarstwień ziemnych.

Wykopaliska nie potwierdziły hipotezy, że odkryte podczas budowy belki i słupy stanowią pozostałości umocnień z II linii obronnej umocnień nowożytnego Lublina.

„Na podstawie analizy układu warstw ziemi w wykopie oraz chronologii znajdujących się w nich zabytków, stwierdzono, iż drewniana konstrukcja została wzniesiona w XIX wieku” – czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. 

„Dokładniejsze dotowanie być może będzie możliwe po wykonaniu specjalistycznej analizy dendrochronologicznej z pobranych przez archeologów wycinków drewna” – dodaje WUOZ. Robocza koncepcja archeologów z firmy ARCHEE zakładała, że konstrukcja powstała w celu zabezpieczenia lessowej skarpy i wąwozu przed erozją się w wyniku działalności wód opadowych.

Prace archeologiczne przy ulicy Staszica przeprowadzono na powierzchni około 2,5 ara. Finansował je inwestor prac budowlanych, czyli Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.

MaK (opr. DySzcz)

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/ FB

Exit mobile version