W Lublinie zakończyły się uroczystości związane z 81. rocznicą ataku sowietów na Polskę. Główne uroczystości odbyły się na Placu Litewskim, gdzie hołd poległym złożyli między innymi żołnierze, samorządowcy oraz kombatanci.
– 17 września to dla nas bardzo ważna data – mówi prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Danuta Malon. – Jak Armia Czerwona wkroczyła do Polski, Wojsko Polskie walczyło z Niemcami. Rosja napadła na nas. Wtedy ujęli naszych oficerów. Rosjanie zamordowali na Wschodzie 22 tys polskich obywateli. To byli ludzie naprawdę wartościowi, wykształceni. To byli ci, którzy po 123 latach niewoli budowali naszą II Rzeczpospolitą. Polskę budowali na miarę naszych marzeń. Oni oddali życie, w sercu mieli miłość do Ojczyzny. Zginęli po to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, w wolnej Ojczyźnie.
Uczestnicy uroczystości na Placu Litewskim w Lublinie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyli kwiaty. Później obchody przeniosły się pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie odegrano hymn sybiraków i odegrano melodię Cisza.
W latach 1939–1941 Sowieci aresztowali i więzili około 500 000 Polaków, w tym byłych urzędników, oficerów i duchownych. Szacuje się, że w okresie okupacji Sowieci wymordowali około 65 000 Polaków, w tym 22 tys w Zbrodni katyńskiej. Liczba Polaków deportowanych na Wschód, wg szacunków różnych historyków, waha się między 350 tys a 1,5 mln.
Zobacz zdjęcia:
81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z Dniem Sybiraka
Uroczystości pod pomnikiem Matki Sybiraczki
MaTo/WP
Fot. Piotr Michalski