Mariusz Błaszczak: Reforma Wojska Polskiego i uproszczony system rekrutacji ma spowodować wzrost liczby kandydatów

img 20200918 122022 2020 09 18 174622

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprezentował w Lublinie działanie portalu rekrutacyjnego www.zostanzolnierzem.pl. Pozwala on na założenie konta i prowadzenie rekrutacji przez Internet. Reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego rozpoczęła się we wrześniu. Część formalności przeniesiono do Internetu i powołano także mobilne Wojskowe Centra Rekrutacji. 

CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: Chodzi o to, by kryteria naboru były jasne, a procedury szybkie i proste

Obecnie w siłach zbrojnych RP służy 107 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz ponad 20 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Reforma Wojska Polskiego i uproszczony system rekrutacji ma spowodować wzrost liczby kandydatów – zaznacza szef MON, Mariusz Błaszczak. – Przede wszystkim można złożyć swoją deklarację przez Internet. Na portalu zostanzołnierzem.pl w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zostało złożonych ponad 5 tysięcy deklaracji. Powołane zostały Wojskowe Centra Rekrutacyjne. Wcześniej to było tak, że były punkty rekrutacyjne ściśle określone, ustalone i do nich zjeżdżali się w zasadzie z całego województwa kandydaci. Teraz to podejście jest inne to Wojskowe Centra Rekrutacyjne przybywają do kandydatów – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytuje mobilną placówkę Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie

Do tej pory w Polsce utworzono 24 Wojskowe Centra Rekrutacyjne. Kolejne będą powstawały w miejscach, gdzie będzie najwięcej kandydatów zgłoszonych za pośrednictwem portalu internetowego.

Jak podkreśla szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie pułkownik Jerzy Flis, efekty reformy są już widoczne. – Myślę, że to jest pierwszy z kolejnych kroków na drodze budowy systemu rekrutacji w pełni mobilnych, wyposażonych w nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne, które jeszcze bardziej usprawnią nam działanie – twierdzi. – W tygodniu rekrutacyjnym na terenie województwa lubelskiego działało lub działa 3 Wojskowe Centra Rekrutacyjne: w Lublinie, Białej Podlaskiej i Zamościu. Zaproszenie na ten tydzień przyjęło ponad 80 kandydatów – dodaje.

Reforma ma skrócić czas rekrutacji z 190 dni do maksymalnie 50 dni. Także szkolenie podstawowe ma być krótsze. Będzie ono trwało maksymalnie 30 dni, a nie 90. W Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym kandydaci przechodzą badania lekarskie i psychologiczne. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, dostają kartę powołania na szkolenie podstawowe. – Te osoby przed wcieleniem do służby przygotowawczej muszą odbyć szkolenie e-learningowe. To jest właśnie ten efekt skrócenia służby – mówi w rozmowie z Radiem Lublin przewodniczący Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie, podpułkownik Zbigniew Tarka. – Tą teorie wstępną, wiadomości z różnych przedmiotów muszą sami przepracować i zapoznać się z tym. Szkolenie podstawowe, pomimo, że zostało skrócone, jest bardziej aktywne. Obejmuje w tej chwili 6 dni szkoleniowych po 10 godzin – dodaje.

Po zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz – zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zostanie zapoznany z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach.

Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że dzięki kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” jest ponad 30 tysięcy żołnierzy więcej, niż przed 5 laty.

ZAlew / opr. PaW

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version