Rozpoczęła się czwarta edycja Międzynarodowego Trójstyku Literackiego w ramach którego spotykają się literaci na styku polskiej, białoruskiej oraz ukraińskiej kultury i tradycji. W tym roku organizatorzy przewidzieli kilka niespodzianek, jedną z nich jest przedstawienie Oratorium dla Jana Pawła II skomponowane przez włodawskiego kompozytora.
– Wydarzenie rozpoczęło się galą i wręczeniem lauru dla poetki i pisarki z Białorusi Tatiany Demidovich, a także Bogusława Wróblewskiego, redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Akcent” – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński: – Jest to wydarzenie, które organizujemy po raz czwarty, ale mam nadzieję, że ono się już wpisze w stały kalendarz wydarzeń we Włodawie, dlatego że jest to naprawdę ważne spotkanie literatów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Z każdym rokiem rozwijamy to wydarzenie. W tym roku uzyskaliśmy patronat ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka Senatu. Myślę, że ranga tego wydarzenia wzrasta. Międzynarodowy Trójstyk trwa trzy dni. Jest szereg spotkań, warsztatów.
– To dla nas wydarzenie szczególne, z tego względu, że Włodawa leży w szczególnym miejscu, gdzie spotykają się trzy państwa: Białoruś, Ukraina i Polska – mówi Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury: – Kultury tych trzech państw przenikają się u nas. Ciekawym dodatkiem będzie sympozjum naukowe z okazji 40-lecia „Akcentu”. To czasopismo, prezentujące dorobek literatów z naszego regionu. Będzie można spotkać twórców tego czasopisma. Gościem honorowym będzie ojciec Wacław Oszajca – poeta, eseista, znany w kręgu literackim. Warto będzie przyjechać, ponieważ zgodził się być z nami, opowiedzieć kilka słów o swojej pracy. Dla wszystkich literatów będzie to nie lada gratka.
– W tym roku wyjątkowe wydarzenie w ramach Trójstyku: w kościele św. Ludwika odbędzie się specjalny koncert, oratorium dla Jana Pawła II”, przygotowane przez naszego włodawskiego kompozytora, pana Marcina Obuchowskiego – mówi Wiesław Muszyński.
– Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Jana Pawła II to dzieło składające się z wierszy Karola Wojtyły, kiedy jeszcze był młodym księdzem – mówi Marcin Obuchowski, instruktor we Włodawskim Domu Kultury i kompozytor: – On wydał wtedy tomiki wierszy „Pieśń o Bogu ukrytym” i „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”. Do tych tekstów, które mnie w jakiś sposób poruszyły, napisałem muzykę. Na początku sam fortepian, później dodałem smyczki, chór, partie solowe – i tak powstało oratorium. To będzie program poetycko słowny, bo oprócz tego, że będą te teksty wierszy z moją muzyką, to będą jeszcze fragmenty jego słów podczas pielgrzymek, będą też opowiedziane relacje ze spotkań z Janem Pawłem II. Wokalistką, która będzie śpiewała, będzie Alicja Karpiuk – nasza laureatka wielu konkursów, absolwentka szkoły muzycznej, która teraz dostała się na studia jazz i muzyka estradowa w Lublinie. Będzie też kwartet smyczkowy Stowarzyszenia Wschód Kultury, Chór Ziemi Włodawskiej i pianista Kamil Turczyn. Jeśli chodzi o kwestię logistyczną jest to skomplikowane zadanie, ale sprostamy mu. To będzie naprawdę piękne wydarzenie.
Oratorium będzie można posłuchać jutro (10.09) o 16:30 w kościele pw. Św. Ludwika przy ul. Klasztornej 7 we Włodawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje na nim reżim sanitarny.
RyK (opr. DySzcz)
Fot. materiał organizatora