Moja Woda „płynie” dalej. W Lubelskiem wciąż są środki na dofinansowanie małej retencji

raindrop 4923132 1920 2020 09 10 205325

O wyczerpaniu puli 100 milionów złotych, jakie rząd przeznaczył na Program Moja Woda poinformował dziś (10.09) w Polskim Radiu wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Środki te miały wystarczyć na cztery lata, a od chwili rozpoczęcia naboru wniosków minęły dopiero dwa miesiące.

– Jednak w naszym regionie są jeszcze środki na dotacje do małej, przydomowej retencji – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie: – Rzeczywiście ten program był zaplanowany na 4 lata, ale chyba nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania i tego, że te środki będą się wyczerpywać w takim tempie. Natomiast w Lublinie mamy jeszcze ponad 2 miliony złotych. Stąd zachęcamy mieszkańców do składania wniosków. Nie są one zbyt skomplikowane. Nawet jeżeli ktoś się pomyli przy składaniu wniosku, pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozmawiają z taką osobą i jej pomagają.

Informacje o tym, w jaki sposób i gdzie można złożyć wniosek, można znaleźć TUTAJ.

W naszym regionie na program Moja Woda przeznaczono w sumie 6 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 250 tysięcy środków własnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Do dziś (10.09) do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wpłynęło ponad 870 wniosków opiewających na łączną kwotę ponad 4 milionów złotych. Dotacja z programu pokrywa 80 procent kosztów kwalifikowanych na instalacje do zatrzymywania wody opadowe i roztopowej. Maksymalna kwota dotacji z programie Moja Woda to 5 tysięcy złotych.

– Zdecydowana większość mieszkańców sięga po pełną pulę. Procedura jest taka, że złożone wnioski muszą przejść ocenę formalną. Do 10 września pozytywnie ocenione zostały 364 wnioski. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie podjął decyzję o dofinansowaniu 332 wniosków – dodaje Marek Wieczerzak.

Program Moja Woda ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. Środki z programu mogą być wykorzystanie na zakup, montaż, budowa, uruchomienie, instalacji takich jak: przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien i wpustów do zbiorników; zbiorniki retencyjne; elementy do nawadniania.

JB / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version