„Akcja AB na Lubelszczyźnie. 80 rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich” to nowa publikacja Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.
80 lat temu niemieccy okupanci rozstrzelali w wąwozie na Rurach Jezuickich więźniów Zamku Lubelskiego. Byli to głównie przedstawiciele lubelskiej inteligencji. Od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 roku zginęło około 500 osób.
Pięć lat później, od 4 do 10 października 1945 roku przeprowadzono ekshumacje pomordowanych. W miejscu kaźni stoi obecnie pomnik oraz ściana z nazwiskami części ofiar niemieckiej zbrodni.
– W tej publikacji między innymi zostaje po raz pierwszy zostaje udostępniony protokół Miejskiej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Lublinie, a także wstrząsające fotografie z prac ekshumacyjnych – mówi kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Barbara Oratowska. – Podajemy przyczyny i skutki Akcji AB. Obejmowała ona nie tylko Lublin, ale i całą Lubelszczyznę. A symbolem tych zbrodni w Polsce są egzekucje w Palmirach. W książce tej mamy także wykaz nazwisk osób, które zginęły. Przybliżamy te postaci. Według zamysłu Niemców ofiary miały być nieodnalezione, niezidentyfikowane. I rzeczywiście mamy tylko jedną piątą nazwisk osób zamordowanych na Rurach Jezuickich.
Książka jest w języku polskim i angielskim. Została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
LilKa / opr. ToMa