Nowa publikacja Muzeum „Pod Zegarem” przypomina niemiecką zbrodnię na Rurach Jezuickich

ab 2020 09 25 204355

„Akcja AB na Lubelszczyźnie. 80 rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich” to nowa publikacja Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.

80 lat temu niemieccy okupanci rozstrzelali w wąwozie na Rurach Jezuickich więźniów Zamku Lubelskiego. Byli to głównie przedstawiciele lubelskiej inteligencji. Od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 roku zginęło około 500 osób. 

Pięć lat później, od  4 do 10 października 1945 roku przeprowadzono ekshumacje pomordowanych. W miejscu kaźni stoi obecnie pomnik oraz ściana z nazwiskami części ofiar niemieckiej zbrodni.

– W tej publikacji między innymi zostaje po raz pierwszy zostaje udostępniony protokół Miejskiej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Lublinie, a także wstrząsające fotografie z prac ekshumacyjnych – mówi kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Barbara Oratowska. – Podajemy przyczyny i skutki Akcji AB. Obejmowała ona nie tylko Lublin, ale i całą Lubelszczyznę. A symbolem tych zbrodni w Polsce są egzekucje w Palmirach. W książce tej mamy także wykaz nazwisk osób, które zginęły. Przybliżamy te postaci. Według zamysłu Niemców ofiary miały być nieodnalezione, niezidentyfikowane. I rzeczywiście mamy tylko jedną piątą nazwisk osób zamordowanych na Rurach Jezuickich.  

Książka jest w języku polskim i angielskim. Została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LilKa / opr. ToMa

Fot. Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Facebook

Exit mobile version