Pamiętnik pędzlem malowany. Wyjątkowa wystawa obrazów prof. Ludwika Maciąga

120380887 3121988314751307 2965295693434053867 n 2020 09 28 073234

Wystawę obrazów autorstwa prof. Ludwika Maciąga można od dziś (28.09) oglądać w Muzeum Południowego Podlasia. Okazją do zorganizowania ekspozycji dzieł tego związanego z Białą Podlaską artysty jest obchodzona w tym roku setna rocznica jego urodzin.

Wystawa pod „Ludwik Maciąg. Całe życie maluję swój pamiętnik” jest opowieścią o życiu tego niezwykłego artysty. A tytułem ekspozycji stał się cytat z jego wspomnień. Obok malarstwa, rzeźby, grafiki i gobelinów znajdują się na niej także jego najwcześniejsze – dziecięce i młodzieńcze prace.

– Tematem, który często pojawia się w twórczości Maciąga są konie – mówi dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, Violetta Jarząbkowska. – Związane jest to z miłością artysty do tych zwierząt. Konie były jego fascynacją już od czasów dziecięcych, kiedy wraz ze swoją rodziną mieszkał w koszarach w Białej Podlaskiej. Jego ojciec był oficerem. A później Ludwik Maciąg w oddziale partyzanckim jeździł konno. I wiele szkiców, które można zobaczyć na wystawie, to właśnie wspomnienia z czasów partyzanckich.

Ludwik Maciąg urodził się w 1920 roku w Krakowie. Od drugiego roku życia mieszkał w Białej Podlaskiej.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w oddziale ,,Zenona”. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, potem profesorem tej uczelni. Zajmował się malarstwem pejzażowym i batalistycznym. Zmarł w 2007 roku.

Wystawa jego prac w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasie będzie czynna do 17 stycznia 2021 roku.

CZYTAJ: Biała Podlaska: mural w hołdzie profesorowi Maciągowi odsłonięty

W niedzielę odsłonięto w Białej Podlaskiej odsłonięto mural poświęcony pamięci prof. Ludwika Maciąga. Mural powstał na ścianie budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater.

MaTo / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

 

Exit mobile version