Region szykuje się na jesienną walkę z koronawirusem. Wojewoda przedstawił strategię

mg 6919 2020 09 04 181919

Wojewoda lubelski przedstawił jesienną strategię walki z koronawirusem. W czwartek podobną strategię w skali ogólnokrajowej zaprezentował minister zdrowia. Wszystkie działania – podkreślał minister Adam Niedzielski – mają na celu utrzymanie epidemii pod kontrolą.

Wojewoda Lech Sprawka wydał kilka decyzji dotyczących działania placówek służby zdrowia na terenie województwa. Mówiąc najkrócej – osoby zakażone a mające choroby współistniejące będą leczone nie tylko na oddziałach zakaźnych. Będzie też większa dostępność do testów, a także lepsza współpraca z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

CZYTAJ: Minister zdrowia o nowej strategii walki z koronawirusem

– Sprawa pierwsza to więcej miejsc w szpitalach, nie tylko posiadających oddziały zakaźne, a także możliwość leczenia jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówił wojewoda Lech Sprawka. – Pierwszym założeniem jest zapewnienie na terenie województwa lubelskiego odpowiedniej liczby łóżek. Drugim jest to, żeby proces leczenia był możliwie jak najbliżej domu. Taką strategię przyjęliśmy. Chcemy przygotowania do jej wdrożenia zamknąć 10 września, kiedy przedstawię jej ostateczny kształt.

– Jeśli chodzi o stomatologię, gdy nie można czekać aż dana osoba zostanie uznana za ozdrowieńca, bo potrzebna jest na przykład interwencja chirurgiczna, będzie to funkcjonowało jak dotychczas w oparciu o jeden z podmiotów prywatnych. W tym przypadku istnieje nawet możliwość pojechania do pacjenta – poinformował wojewoda.

CZYTAJ: Lubelskie: sanepid o ogniskach koronawirusa

Szpitale powiatowe i nieposiadające oddziałów zakaźnych mają przygotować miejsca na ewentualnych pacjentów z zakażeniem koronawirusem. – Wydałem polecenie przygotowania obszaru obserwacyjno-izolacyjnego dla pacjentów, o których nie wiemy, czy są zakażeni, czy nie. Jest to szczególnie istotne, w sytuacji kiedy pojawi się na większą skalę grypa sezonowa. Takie polecenie otrzymały wszystkie szpitale. Muszą one zabezpieczyć w tym celu minimum 3 lub 5 łóżek – wyjaśniał wojewoda.

Miejsca dla dzieci chorych zakażonych koronawirusem są m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. W sprawie miejsc dla młodych pacjentów wojewoda rozmawiał też z dyrektorami lubelskich szpitali klinicznych. – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy będzie de facto placówką wielospecjalistyczną dla dzieci. Czyli będzie świadczył wysokospecjalistyczne procedury dla młodych osób zakażonych koronawirusem. Natomiast z Covidu dzieci będą leczone w oddziale zakaźnym szpitala im. Jana Bożego. Podobnym zadaniem zostaną obdarzone również oddziały obserwacyjno-zakaźne w innych szpitalach regionie, na przykład w Tomaszowie Lubelskim i Puławach.

– Dzieci zakażone mają być też leczone w innych szpitalach z oddziałami pediatrycznymi – dodaje wojewoda Sprawka.

CZYTAJ: Mobilne punkty pobrań w każdym powiecie. Rusza jesienna strategia walki z COVID-19

Ponadto będzie znacznie więcej punktów do pobierania od osób na kwarantannie próbek w samochodzie. Mają one być w każdym powiecie w województwie lubelskim. – Dotychczas było ich 13. Otwieramy 19 nowych punktów, czyli razem będzie ich 32. Ideą jest, żeby w każdym powiecie był taki punkt. Jest jeden wyjątek – powiat chełmski ziemski, który będzie obsłużony przez drive thru w mieście Chełm.

Strategia w wersji ostatecznej ma być przedstawiona 10 września

Do dziś (04.09) w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 1683 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 1175 ozdrowieńców. Zmarło 26 osób.

RMaj / opr. ToMa

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

Exit mobile version