Rocznica bombardowania Lublina. 81 lat temu zginął Józef Czechowicz

plutam 029k 2020 09 09 122307

81 lat temu, 9 września 1939 roku, samoloty Luftwaffe przez kilkadziesiąt minut bombardowały Lublin.

Szacuje się, że w niemieckim nalocie mogło zginąć blisko 1000 mieszkańców miasta, wśród nich poeta Józef Czechowicza oraz bohaterski woźny magistratu, Jan Gilas. 

– To było największe bombardowanie Lublina, miasto poniosło bardzo duże straty – mówi Zdzisław Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina. – Tak wśród mieszkańców, jak również straty materialne. Niemiecki wywiad sądził, że rząd polski ewakuujący się na przedmoście rumuńskie przebywa w Lublinie, stąd tez bombardowane były hotele, ratusz, tego typu budynki w centrum miasta. Informacja była mylna, ale niestety straty były ogromne. Zginął m.in. na dziedzińcu ratusza Leon Raszeja, prezydent Torunia, który ewakuował się przed nacierającymi wojskami niemieckimi. Zginęło 16 pracowników zarządu miasta i 10 interesantów. Na dzisiejszym placu Czechowicza, obok Poczty Głównej, w zakładzie fryzjerskim, zginął Józef Czechowicz, który wrócił z Warszawy do rodzinnego miasta, sądząc, że tu będzie bezpieczniejszy.

Skutki bombardowania Lublina uwiecznił na zdjęciach Edward Hartwig, wybitny polski fotografik. Jedno ze zdjęć przedstawia woźnego Jana Gilasa, który wyniósł ze zbombardowanego ratusza lotniczą bombę, ratując życie wielu urzędników. Chwilę później zmarł na zawał serca.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się przed pomnikiem w miejscu śmierci Józefa Czechowicza i przy ratuszu pod tablicą upamiętniającą pracowników przedwojennego magistratu – ofiary bombardowania.

Zobacz galerię zdjęć: Rocznica bombardowania Lublina

MaK/WP

Fot. teatrnn.pl/ Miejsce śmierci Józefa Czechowicza

Exit mobile version