Rozpoczął się Powszechny Spis Rolny. Rolnicy, którzy otrzymali numer ewidencyjny, powinni zalogować się na specjalną aplikację stworzoną przez Urząd Statystyczny.
– Numer ewidencyjny powinien już dotrzeć do wszystkich rolników – zapewnia dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, Krzysztof Markowski. – Nie wszyscy, którzy posiadają ziemię, są zobowiązani do informacji w ramach Spisu. Indywidualne gospodarstwa rolne są brane pod uwagę tylko powyżej 1 hektara. Te mniejsze natomiast, tylko jeżeli prowadzą specyficzną produkcję rolną. Jeżeli w gospodarstwie jest uprawa krzewów owocowych, truskawek, są szkółki sadownicze, chmiel, ewentualnie pewna ilość określonych zwierząt gospodarczych, wtedy tego typu gospodarstwa, które mają poniżej 1 hektara, są również brane pod uwagę, jeżeli chodzi o powszechny spis rolny – dodaje.
Jeśli chodzi o strukturę gospodarstw rolnych na Lubelszczyźnie to widać zanik małych gospodarstw na rzecz wielohektarowych, ale nadal ponad połowa gospodarstw to te poniżej 10 hektarów.
Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada i jest obowiązkowy.
JZon / WT
Fot. pixabay.com