Centrum Spotkania Kultur, Port Lotniczy Lublin, a także rozwój infrastruktury na lubelskich uczelniach. To przykłady dużych inwestycji realizowanych w regionie dzięki pieniądzom z funduszy unijnych. O ich wykorzystaniu lubelscy samorządowcy rozmawiają z goszczącą w Lublinie sejmową podkomisją stałą do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej.
– Środki unijne to wielka szansa dla tego regionu – mówi przewodniczący sejmowej podkomisji, poseł Lech Kołakowski. – To dobre wykorzystanie samorządów jest naszą szansą cywilizacyjną. W szczególności na budowę tak potrzebnej, oczekiwanej infrastruktury. Bo Polska Wschodnia ma naprawdę bardzo wiele zaniechań w tej dziedzinie.
Pod względem kontraktowania środków europejskich Lubelskie jest na 4 miejscu wśród wszystkich szesnastu województw.
– Pieniądze z pierwszej perspektywy unijnej wydaliśmy w 100% – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – I tę też wydamy. Bo te 2 mld 230 mln euro, w tej chwili mamy już zakontraktowane w wysokości 89 proc. To jest ponad 8 mld zł. Zostaje nam 11 proc. do zakontraktowania do końca roku ewentualnie, jeśli Komisja przedłuży. Jestem optymistą i także wydamy każde euro, które dostaliśmy.
Jedną z ostatnich inwestycji w regionie współfinansowaną ze środków unijnych jest budowa Dworca Metropolitalnego. Wartość projektu to około 300 milionów złotych, a unijne wsparcie dla Miasta Lublin na ten cel to 174 miliony złotych. Dworzec ma być gotowy w 2022 roku.
MaK/WP
Fot. Iwona Burdzanowska