Słońce pomoże w oczyszczaniu ścieków. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Lublinie już działa

pm fotowoltanika 020920 026 2020 09 02 122945 2020 09 02 173858

Największa w Lublinie elektrownia fotowoltaiczna powstała na terenie oczyszczalni ścieków Hajdów. Dzięki nowej inwestycji energia ze źródeł własnych zaspokoi około 70 procent ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

Elektrownia fotowoltaiczna to kolejny etap realizacji strategii MPWiK Lublin zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej. Jak tłumaczy dyrektor oczyszczalni ścieków Hajdów, Andrzej Pecio, 60 procent energii w oczyszczalni pochodzi z zespołów prądotwórczych, a 10 procent z uruchomionej fotowoltaiki.

– To jest już kolejny element zasilania oczyszczalni w energię odnawialną – mówi Andrzej Pecio. – Już od 2000 roku pracują zespoły prądotwórcze zasilane biogazem. Energia z nich wygenerowana również jest traktowana jako odnawialna. W 2015 roku został zmodernizowany układ, znacznie większe zespoły prądotwórcze. W tym roku uruchamiamy instalacje fotowoltaiczną o mocy 2 megawatów. To jest pierwszy etap. Drugim jest instalacja zainstalowana na budynku dmuchaw na dachu. Wprawdzie ma ona moc tylko 40 kilowatów, ale wykorzystujemy powierzchnię dachu do zasilania urządzeń oczyszczalni energią odnawialną – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie instalacji fotowoltanicznej przy oczyszczalni ścieków MPWiK na Hajdowie

Panele fotowoltaiczne ustawione są pod kątem nachylenia 25 stopni. Pozwala to optymalnie „łapać „światło słoneczne o każdej porze roku.

– Panele postawione w ten sposób nie zacieniają się nawzajem. Musi być określony odstęp między jednym a drugim. Przykładowo, gdyby był kąt 35 stopni, odległość między pasami byłaby zbyt duża, żeby optymalnie wykorzystać możliwości elektrowni – wyjaśnia Andrzej Pecio.

– Farma fotowoltaiczna wpisuje się w działania proekologiczne – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Inwestycja zrealizowana została ze środków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Co oznacza, że poza miastem, które inwestuje ogromne środki w infrastrukturę, nasze spółki komunalne również robią. Ta farma jest z jednej strony elementem myślenia o ochronie klimatu i przyszłości, a z drugiej konkretnym wymiarem działań ekonomicznych. Moc tej farmy fotowoltaicznej, plus produkcja energii z biogazu, zapewni ponad 70 procent energii potrzebnej naszej oczyszczalni. Dzięki temu funkcjonowanie oczyszczalni mniej będzie kosztować MPWiK . To działanie i ekonomiczne, i nastawione na przyszłość – dopowiada.

– Idziemy w kierunku uniezależniania się od źródeł zewnętrznych – dodaje dyrektor Pecio. – Jednocześnie zmierzamy  w kierunku ekologicznym, zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Ta instalacja po okresie rocznej pracy pozwoli nie wyemitować około 1600 ton dwutlenku węgla, ponad tony tlenków siarki i ponad tony tlenków azotów oraz znaczne ilości szkodliwych pyłów – podsumowuje.

– Ta inwestycja jest także dobra dla mieszkańców Lublina – tłumaczy prezes zarządu MPWiK Lublin Sławomir Matyjaszczyk. – Teraz mamy własną energię i nie kupujemy jej, jeżeli chodzi o źródła zewnętrzne. Teraz dojdzie nam około 10 procent, tak że rachunki dla mieszkańców finalnie będą korzystne – twierdzi.

W ciągu doby elektrownia fotowoltaiczna na terenie oczyszczalni ścieków Hajdów produkuje energię, która byłaby w stanie zaspokoić dzienne potrzeby 300 gospodarstw domowych.

Elektrownia fotowoltaiczna składa się z ponad 6500 paneli rozmieszczonych na obszarze 4 hektarów. Koszt inwestycji to ponad 8 milionów złotych. Zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 6-7 lat.

EwKa / WT

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version