Szybkie wykrycie raka to szansa na wyleczenie. Badania przesiewowe w bialskim szpitalu

radoterapia 2020 09 02 224018 2020 09 24 215324

Kilkadziesiąt osób zgłosiło się do poradni laryngologicznej bialskiego szpitala na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku nowotworów głowy i szyi. Badania zorganizowano w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki tych chorób.

– Zainteresowanie badaniami jest bardzo duże – mówi ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, dr n. med. Piotr Szczepański. – Już w poniedziałek mieliśmy zajęte wszystkie terminy. W poniedziałek (21.09) zostało zbadanych około 20 pacjentów. Dzisiaj (24.09) zgłosiło się ich ponownie 20. 2 osoby skierowaliśmy na dalszą diagnostykę. Są to osoby podejrzane o stan przednowotworowy, nowotworowy. Z czwartku jeszcze nie mamy wyników, natomiast było dość dużo ludzi, którzy chcieli się zgłosić do laryngologa z innymi dolegliwościami. Na przyszłość prosilibyśmy pacjentów, aby jednak przychodzili diagnozować się w kierunku nowotworów, a nie przedstawiać inne swoje problemy – opowiada.

– W skład grupy nowotworów głowy i szyi wchodzą nowotwory nosa, gardła, krtani, guzy na szyi i ślinianek – wymienia Piotr Szczepański. – Ponad 89 procent przypadków raków górnych dróg oddechowych, czyli nosa, gardła i krtani, dotyczy osób palących. Dodatkowo, jeżeli osoby te piją alkohol, nasila to tak zwaną kancerogenezę, czyli powstawanie komórek nowotworowych – tłumaczy.

Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjentów i skłonić do jak najszybszej wizyty lekarskiej? – Są to chrypka, bóle gardła, uczucie ciała obcego w gardle, krwawienie z nosa i gardła, pojawiający się guz na szyi czy też owrzodzenia w jamie ustnej. Jeżeli po leczeniu przez około 3 tygodnie te objawy nie ustępują, wtedy warto zgłosić się do laryngologa, żeby zweryfikować, czy jest to przedłużająca się choroba, czy początek zmiany idącej w kierunku nowotworu – odpowiada Piotr Szczepański.

Wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi daje dużą szansę na wyleczenie. – W większości, czyli około 60 procent przypadków, zgłaszają się do nas pacjenci w zaawansowanym procesie chorobowym: trzecim i czwartym stopniu zaawansowania. To zdecydowanie zmniejsza szansę wyleczenia – wyjaśnia Piotr Szczepański. – Jeżeli zgłoszą się w pierwszym stopniu zaawansowania, to szansa na wyleczenie istnieje w granicach 90 procent przypadków. Jest to więc bardzo dużo. Natomiast w przypadku tych, którzy zgłaszają się w późnym okresie, mamy 30 procent szans, żeby ich wyleczyć – dopowiada.

W województwie lubelskim prowadzone są jeszcze inne bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku nowotworów. Chodzi o badania nowotworów piersi i raka szyjki macicy.

– Mammografię i cytologię finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi rzecznik lubelskiego oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek. – Taką bezpłatną mammografię panie mogą wykonać w pracowniach mammograficznych na terenie województwa lubelskiego. Takich pracowni mamy 14. Są też pracownie mobilne, które codziennie odwiedzają miasta, miasteczka i wsie naszego regionu. Jeśli chodzi o zgłaszalność pań do tego programu, to dla naszego województwa kształtuje się ono na poziomie 37 procent. 

– W przypadku programu profilaktyki raka szyjki macicy, badania cytologiczne wykonywane są w poradniach ginekologiczno-położniczych oraz w gabinetach położnych podstawowej opieki zdrowotnej. Mówiąc o zgłaszalności dla województwa lubelskiego, dla tego programu wynosi ona poniżej 20 procent. Żeby skorzystać z badań profilaktycznych mammograficznych i cytologicznych nie jest wymagane skierowanie – informuje Małgorzata Bartoszek.

Aby jednak skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych należy spełnić odpowiednie kryteria wiekowe. Brany pod uwagę jest też czas od ostatnich badań tego rodzaju.

Jeśli chodzi o nowotwory głowy i szyi, rocznie w Polsce na te choroby zapada około 6 tysięcy osób. Ten rodzaj nowotworów stanowi od 5 do 6 procent wszystkich nowotworów.

MaT / WT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version