„To możliwość dotknięcia historii”. Jedna z najwspanialszych polskich rekonstrukcji na tomaszowskich polach [FILM i ZDJĘCIA]

pm bitwa 200920 052 2020 09 20 155011

Dobiegła końca rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim. W tegorocznej odsłonie uczestniczyło ponad 200 rekonstruktorów z całej Polski.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 81. rocznica tzw. bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Rekonstrukcja historyczna w Dąbrowie Tomaszowskiej

– Takie rekonstrukcje to możliwość dotknięcia historii – mówi Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. – To jest możliwość poznania historii zwłaszcza przez młode pokolenie nie w formie książkowej, lekcyjnej. Tutaj oddziałujemy na wszystkie zmysły. Rekonstrukcja w Tomaszowie Lubelskim to jedna z najwspanialszych rekonstrukcji, jakie w Polsce się odbywają; wspaniała organizacja, pełna patriotycznego uniesienia rekonstruktorów. Oni naprawdę robią to z sercem – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 81. rocznica tzw. bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Msza polowa za ojczyznę w Dąbrowie Tomaszowskiej

– Ze względu na rangę i znaczenie tego widowiska mimo pandemii nie chcieliśmy z niego rezygnować – stwierdza burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski. – Niewątpliwie jest to jedna z największych imprez, która przyciąga dużą liczbę widzów. A co za tym idzie, jest to wydarzenie ogromnie promujące region. Cieszę się, że w tym roku – mimo wielu obaw – przybyło tu tyle osób, by uczestniczyć jako obserwatorzy tej rekonstrukcji – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Tomaszów Lubelski: rekonstrukcja wielkiej bitwy

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią w tym roku na widowni obowiązywał limit trzech tysięcy osób.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 81. rocznica tzw. bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Przygotowania do rekonstrukcji

– Warto było przyjechać i zobaczyć to na własne oczy – mówili zgromadzeni na polach Dąbrowy Tomaszowskiej widzowie tuż po obejrzeniu rekonstrukcji historycznej. – Było wiele wybuchów i eksplozji. A serca wszystkich wzruszył ostatni moment, gdy były dokonywane inscenizacje egzekucji na polskich żołnierzach. Bardzo się wzruszyłam. Walki, rekonstrukcja pojmania i rozstrzelania polskich oficerów – trzeba dążyć do tego, żeby się to nigdy nie powtórzyło.

CZYTAJ TAKŻE: Jacek Sasin: Wojna obronna w 1939 roku został przez Polskę przegrana, ale dała Polakom siłę do dalszej walki

Kończąca widowisko scena egzekucji polskich oficerów w Katyniu została umieszczona w tegorocznej rekonstrukcji w celu upamiętnienia obchodzonej w tym roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

AlF / CzaPa / ToMa

Fot. i film Piotr Michalski

Exit mobile version