W Łęcznej rondo przy głównej arterii miasta będzie nosiło nazwę „Lubelskiego Lipca 1980”. To rondo przy stadionie Górnika przy al. Jana Pawła II w ciągu krajowej drogi nr 82. W ten sposób miasto włącza się w obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
– Przed sierpniowymi strajkami na Wybrzeżu w 1980 roku był Lubelski Lipiec – mówi burmistrz Łęcznej, Leszek Włodarski. – To w Lubelskiem rozpoczęła się era „Solidarności”, która przyniosła Polsce wolność. Radni postanowili uczcić tak ważne dla Polski wydarzenie, nadając jednemu z łęczyńskich rond nazwę „Rondo Lubelskiego Lipca 1980” – dodaje.
– To była inicjatywa jednego z radnych, Antoniego Pasiecznego, i znalazła uznanie wśród innych radnych – mówi przewodniczący Rady Miasta Łęczna, Krzysztof Matczuk. – Cały proces legislacyjny przeszedł bardzo sprawnie. Rada miejska bez żadnych zastrzeżeń podjęła jednomyślnie uchwałę o przychylenie się do wniosku wnioskodawców, mając na względzie również to, że część bohaterów wydarzeń 1980 roku pochodzi z Łęcznej, chociażby Stanisław Węglarz – dodaje.
Stanisław Węglarz urodził się na Dolnym Śląsku, ale był związany z ziemią lubelską. Był założycielem „Solidarności” w Bogdance. Sprawował też funkcję wiceprzewodniczącego zarządu regionu związku.
– Pamiętamy o tym, że przed Sierpniem był Lubelski Lipiec ’80, a wszystko zaczęło się w Świdniku – mówi inicjator uchwały o nadaniu rondu nazwy, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w kopalni Bogdanka i łęczyński radny Antoni Pasieczny. – A to rondo prowadzi między innymi do Świdnika. A że w tym mieście rozpoczął się Lubelski Lipiec, postanowiliśmy z grupą radnych, że to rondo będzie nosić właśnie taką nazwę.
Uroczystości związane z nadaniem nazwy poprzedziła msza świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
PaSe / MaK / CzaPa
Fot. Magdalena Kowalska