Tablica poświęcona 33 pomordowanym w Katyniu w 1940 roku kapelanom została odsłonięta w Sanktuarium Maryjnym w Wąwolnicy. W uroczystościach udział wziął prymas Polski Wojciech Polak.
– Tablica poświęcona jest kapelanom rożnych wyznań. Są tutaj nazwiska duchownych katolickich, prawosławnych, greckokatolickich, protestanckich i wyznania mojżeszowego. A miejsce jej lokalizacji nie jest przypadkowe – mówi Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich: – Kapelanów wyznania rzymskokatolickiego było dwudziestu sześciu. Z tego z Lubelszczyzny pochodziło, bądź tu pracowało, dziesięciu. Procentowo był to bardzo duży odsetek duchownych, którzy ponieśli śmierć w Katyniu, a którzy mają związki z Lubelszczyzną. Oczywiście musimy mieć świadomość, że Lubelszczyzna przedwojenna to nie jest Lubelszczyzna obecna. Oni działali też na Wołyniu.
Tablica poświęcona duchownym zamordowanym w Katyniu powstała między innymi dzięki staraniom Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich. – Wszyscy tu upamiętnieni pełnili posługę w 1939 roku i dostali się do rosyjskich obozów, gdzie zostali zamordowani – mówi notariusz kurii polowej, dziekan Straży Granicznej ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa.
– Dzięki ich krwi żyjemy w wolnej Polsce – przypomina prymas Polski abp Wojciech Polak.- Duchowni, którzy służą w wojsku, idą wszędzie tam, gdzie są żołnierze. Ich los jest do końca złączony z żołnierzami. Tak jak żołnierze ginęli w Katyniu, tak ginęli wraz z nim również kapelani.
Odsłonięcie tablicy poprzedziło uroczystą sumę pontyfikalną z udziałem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. W tym roku przypada 42. rocznica koronacji średniowiecznej figury Matki Bożej Kębelskiej oraz 742. rocznica objawień maryjnych w Wąwolnicy.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Sebastian Pawlak