Wojewoda lubelski Lech Sprawka (na zdj.) uspokaja – nie brakuje w szpitalach w regionie łóżek dla chorych, którzy mają potwierdzony wynik dodatni zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wojewoda zaprzecza pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom o rzekomym braku miejsc w szpitalach na terenie województwa lubelskiego.
– W niektórych przypadkach prawdą może być brak łóżek dla takich osób na oddziałach zakaźnych, ale to nie oznacza, że ten szpital nie może przyjąć tych pacjentów na inny oddział, gdzie ma przygotowaną odpowiednią strefę dla osób zakażonych – mówi wojewoda Sprawka.
– W chwili obecnej hospitalizowanych w Lubelskiem jest około 150-160 osób – ta liczba jest płynna. Natomiast łóżek w 7 szpitalach z oddziałami zakaźnymi jest około 211 – informuje wojewoda. – Jednak to jest liczba łóżek liczona nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale także w odpowiednich strefach, tak jak wspomniałem, na innych oddziałach. Oznacza to, że w tej chwili na terenie województwa lubelskiego mamy nadwyżkę około 60 łóżek do przyjęcia osób zakażonych. Dodatkowo, szpital w Puławach – który jest tak naprawdę szpitalem z I, II i III poziomu – ma kilkanaście wolnych łóżek na przyjęcie tego typu pacjentów. Jeśli będzie utrzymywała się tendencja wzrostu liczby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wymagających hospitalizacji, to w następnym tygodniu rozpoczniemy procedurę rozwijania liczby łóżek – informuje Lech Sprawka.
Jak dodaje wojewoda, podobna sytuacja dotyczy łóżek z respiratorami. Aktualnie jest ich w Lubelskiem około 20. – Są szpitale, które takie łóżka dedykowane dla osób zakażonych mają na innych oddziałach. Przykładem jest szpital w Chełmie, gdzie takie łóżka są na OIOM-e – wyjaśnia wojewoda.
Jak tłumaczy Lech Sprawka, szpitale II poziomu mają w swojej strukturze oddziały zakaźne i przyjmują przede wszystkim osoby zakażone koronawirusem, ale nie obciążone innymi chorobami – tymi, które są leczone w szpitalach III poziomu. W naszym regionie do III poziomu należą SP ZOZ w Puławach, w części zakresów Szpital Neuropsychiatryczny SP ZOZ w Lublinie i SPSK 4 w Lublinie.
W poniedziałek o 9.00 wojewoda odbędzie wideokonferencję z dyrektorami szpitali II poziomu, podczas której zostanie ustalony sposób postępowania i kolejność ewentualnego rozwijania liczby łóżek zakaźnych w zależności od potrzeb. Według informacji przekazanych przez Lecha Sprawkę, województwo ma w przypadku dalszego wzrostu przygotowaną strategię postępowania i przewidziane rozwiązania awaryjne.
LeW / opr. ToMa
Fot. archiwum