W Woli Okrzejskiej powstanie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. Powiat łukowski dostał na ten cel dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dziś (14.09) nastąpiło uroczyste podpisanie umowy z marszałkiem województwa.
– Od lat planowaliśmy taką inwestycję – mówi starosta łukowski Dariusz Szustek. – Będzie to dopiero pierwszy etap, obejmujący remont: zabytkowego dworku, kopca Henryka Sienkiewicza w niedalekiej Okrzei i parku wokół dworu. W parku są również ruiny starego dworu, który zechcemy odbudować. Ale to będzie już kolejny etap.
– Te dwa etapy sprawią, że to, co powstanie w Woli Okrzejskiej, będzie wizytówką nie tylko powiatu łukowskiego, ale myślę, że i województwa lubelskiego. Szczególne podziękowania składam panu marszałkowi za wyasygnowanie pieniędzy, dzięki którym będziemy mogli odnawiać miejsca związane z kulturą nie tylko Woli Okrzejskiej, ale całego województwa – dodaje Dariusz Szustek.
CZYTAJ: Powiat łukowski: rewitalizacja Muzeum Henryka Sienkiewicza z dużym unijnym wsparciem
– Całość środków z konkursu na rewitalizację dziedzictwa kulturowego i naturalnego wynosi 57 milionów złotych, którymi dofinansujemy 41 projektów – mówi marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. – Dzisiaj podpisaliśmy umowę na 5 projektów, ale tak naprawdę ich jest o wiele więcej. Niestety brakuje na nie środków. W tych 5 projektach znalazło się Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej w Woli Okrzejskiej – projekt warty 3 miliony 300 tysięcy złotych. Do tego dochodzą dwa projekty związane z Parkiem Zdrojowym w Nałęczowie, warte około 3 milionów złotych. Dziedzictwo kulturowe i naturalne jest dla nas wielkim wyzwaniem i te pieniądze się przydadzą, żeby ten krajobraz był jeszcze piękniejszy. Powinniśmy zostawić po sobie coś, czego będą używać potomni w formie zwiedzania. Dzięki temu będą mogli patrzeć na przeszłość w sposób naprawdę piękny – dodaje Jarosław Stawiarski.
– Jak zakończymy pierwszy etap, to będziemy szukać pieniędzy na odbudowę dworu – stwierdza Dariusz Szustek. – Szacunkowo wyliczyliśmy, że odbudowa dworu będzie kosztować ok. 5 milionów złotych. Mam nadzieję, że uda się pozyskać te pieniądze z nowej unijnej perspektywy finansowej. Jeżeli nie, będziemy szukać w Ministerstwie Kultury bądź w Funduszach Norweskich – dodaje.
– Dzięki tym projektom wartość turystyczna tych obiektów i miejscowości wzrośnie – mówi Jarosław Stawiarski. – Dotyczy to również Woli Okrzejskiej, w której jest Muzeum Sienkiewiczowskie. Jeśli będzie to muzeum już wyposażone, wyremontowane, będą tam chętniej przyjeżdżali turyści. To samo dotyczy Parku Zdrojowego w Nałęczowie, gdzie od blisko 20 lat prawie nie było nic robione. Również kościoły, które będą remontowane, miejsca natury. Na przykład nad zalewem w Kraśniku będzie rewitalizowane miejsce związane z atrakcją turystyczną. To jest to, co napędza nas wszystkich do tego, abyśmy naszą Lubelszczyznę pokazywali jako coś pięknego; miejsce; gdzie są ludzie, którzy chcą ją rewitalizować i ukazywać z pięknej strony – dodaje marszałek.
Oprócz Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej i Parku Zdrojowego w Nałęczowie dziś (14.09) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisano również umowy na: ochronę i wykorzystanie zasobów dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczącego obserwatorium astronomicznego w Puławach; rozbudowę infrastruktury wokół Zalewu Kraśnickiego; wykorzystanie potencjału dziedzictwa naturalnego Krasnegostawu w celu poprawy dostępności do zasobów kultury.
Łącznie pieniądze dostaną 24 samorządy, 8 kościołów, 2 gminne ośrodki kultury, biblioteka publiczna, muzeum oraz centrum kultury i promocji. Całkowita kwota dofinansowań to prawie 53 miliony złotych.
MaK / CzaPa
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego FB