Zabytkowe ruiny pod ochroną. Naukowcy opracowali uniwersalny model

ruiny 2020 09 14 210354

Jak chronić zabytkowe ruiny, zachowując ich autentyczność i integralność? Nad tym debatują naukowcy z Polski, Chorwacji, Włoch, Słowenii, Czech i Słowacji.

W Europie jest co najmniej kilka tysięcy zabytkowych ruin. Często są one zaniedbane albo przekształcane w hotele. Przez blisko 3 lata naukowcy prowadzili badania m.in. na zamku w Janowcu nad Wisłą, forcie Bzovik na Słowacji czy kościele St. Stošija w Zadarze.

– Udało nam się stworzyć standardy służące utrzymaniu tych obiektów w atrakcyjnej formie,przy jednoczesnym zachowaniu ich wartości historycznej – mówi koordynator projektu RUINS, kierownik Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, prof. Bogusław Szmygin. – To plany, które równocześnie rozwiązują trzy istotne kwestie: w jaki sposób zabezpieczyć obiekt technicznie, jakie współczesne funkcje można do tych obiektów wprowadzić i w jaki sposób zarządzać tymi obiektami, bo historyczna przestrzeń jest po prostu dobrą scenografią dla wszelkiej działalności. Zarówno tej stylizowanej, jak i współczesnej. Na przykład w jednej z ruin włoskich, gdzie część obiektów jest zachowana, organizowane są warsztaty kulinarne potraw historycznych oraz koncerty – dodaje.

Opracowany przez naukowców uniwersalny model będzie mógł być stosowany w całej Europie i pomoże zarządcom zabytkowych ruin w wykorzystaniu potencjału budowli.

W dwudniowej konferencji, która odbywa się w trybie zdalnym, bierze udział około 200 naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

SzyK / CzaPa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version