Zamość: kontrowersje ws. płatnych parkingów

20200910 170939 2020 09 10 200517

Emocje wokół płatnych parkingów w Zamościu. Wraz z początkiem września w pobliżu Starego Miasta trzeba zapłacić za postój przy Parku Miejskim i koło budynku PZU przy ul. Partyzantów. Tymczasem zdaniem przewodniczącego Rady Osiedla Stare Miasto, Macieja Spozowskiego wprowadzone 1 września opłaty na tych dwóch zamojskich parkingach powinny zostać zniesione.

– Zgodnie z uchwałą z 2017 roku te parkingi nie znajdują się w strefie płatnego parkowania – uważa Spozowski. – A w wyniku tej decyzji de facto strefa płatnego parkowania zostaje poszerzona. Nie jest to zgodne z uchwałą Rady Miasta Zamość z 2017 roku. Nowa strefa jest więc nielegalna. Strefa pierwsza obejmowała do tej pory obszar, który był ograniczony bastionami.

– Pobór opłat na parkingach jest dokonywany zgodnie z prawem, bowiem strefa płatnego parkowania nie została poszerzona. Te parkingi cały czas znajdowały się wewnątrz tej strefy. Uchwała z marca 2017 roku, określa strefę pierwszą płatnego parkowania jako obszar obejmujący starówkę. Jeden ze słowników języka polskiego definiuje starówkę „jako najstarszą dzielnicę miasta z zabytkową zabudową”. W odniesieniu do Zamościa wpisuje się to w strefę pełnej ochrony konserwatorskiej, która obejmuje również te parkingi – odpowiada Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.

– Nawet przetargi, które były rozpisywane na obsługę tej strefy, wyznaczyły ją jako obejmującą: plac Wolności, plac Stefanidesa, ulicę Kolegiacką, ulice: Grecką, Grodzką, Bazyliańską, Kościuszki i Pereca. I tak było do tej pory. Znaki stały bliżej niż w tym momencie, co również potwierdza mapa organizacji ruchu. Nagle dowiadujemy się, że strefa zostaje powiększona o dwa dodatkowe parkingi, co w ogóle nie pokrywa się z uchwałą rady miasta – twierdzi Maciej Spozowski.

– Została oficjalnie opracowana dokumentacja zmieniająca stałą organizację ruchu. Na podstawie tej dokumentacji doznakowaliśmy ulice i te dwa parkingi, tak aby również wewnątrz tej strefy można było pobierać opłaty – dodaje Marcin Nowak. – Kompetencji do doznakowania parkingów nie posiada rada miasta, a prezydent Zamościa poprzez swoje wydziały.

– Dla mnie jest to wielkie zaskoczenie, bo w Zamościu nie ma gdzie zaparkować. Idę na chwilę do księgarni i musze zapłacić za parkowanie. Trochę jest to dla mnie bulwersujące – mówi Zenon Łata z Płoskiego.  

– Artykuł 13b ustawy o drogach publicznych mówi, że „strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych”, po to by wymusić rotację pojazdów i aby tych miejsc było dostępnych więcej dla potencjalnego turysty czy mieszkańca starówki. Oznakowaliśmy te parkingi, aby były bardziej dostępne dla mieszkańców – mówi Marcin Nowak.

– W sumie bardziej opłaca się wykupić tutaj od miasta miejsce na cały rok, niż gdyby podsumować codzienne opłaty. Zwłaszcza jeśli ktoś przyjeżdża tutaj do pracy – mówi jedna z zamościanek.

– W mieście i tak było do tej pory sporo bezpłatnych parkingów. Bywając w Łodzi czy Warszawie, widać, że tam w każdym miejscu jest opłata. Wydaje mi się, że Zamość nie jest taki rygorystyczny – dodaje Kazimierz Adamczuk z Szopinka.

Pełne stanowisko miasta Zamość w przedmiocie poboru opłat za postój na parkingach przy parku miejskim oraz przy PZU można przeczytać poniżej.

W pobliżu zamojskiego Starego Miasta bezpłatne pozostają parkingi przy ul. Męczenników Rotundy, przed Bramą Szczebrzeską oraz dwa przy ul. Peowiaków – za Urzędem Gminy Zamość i obok stacji PKP „Zamość Starówka”.

AlF / opr. ToMa

Fot. Aleksandra Flis

Stanowisko miasta Zamość w przedmiocie poboru opłat za postój na parkingach przy parku miejskim oraz przy PZU

Strefa 1 płatnego parkowania została ustalona na mocy Uchwały XXVIII/334/2017 Rady Miasta Zamość z dnia 27 marca 2017 roku (Dz. U. woj. lubelskiego z 2017 r., poz. 1731). Zgodnie z jej treścią strefa 1 obejmuje obszar Starówki. Pojęcie „Starówki”, w odniesieniu do Zespołu Staromiejskiego Miasta Zamość należy rozumieć zgodnie z jej definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN, zgodnie z którą cyt.: „starówka – najstarsza dzielnica miasta z zabytkową zabudową”. Zabytkową dzielnicę miasta z kolei, w odniesieniu do Miasta Zamość, definiuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Zamościa (MPZP), przyjęty Uchwałą nr XLV/499/06 z dnia 26 czerwca 2006 roku Rady Miasta Zamość. Zgodnie z Działem II, Rozdziałem 1 § 5., ust. 3. MPZP, strefa A pełnej ochrony konserwatorskiej jest to „obszar objęty wpisami do rejestru zabytków nr A/47 i A/48 oraz na listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Pomników Historii Rzeczpospolitej Polskiej”. Stanowi zatem dzielnicę miasta z zabudową zabytkową i zgodnie z cytowaną powyżej definicją, określany jest jako „Starówka”. Parkingi przy parku miejskim oraz przy PZU zlokalizowane są wewnątrz strefy pełnej ochrony konserwatorskiej, należą zatem do strefy 1 płatnego parkowania określonej jako obszar Starówki w Uchwale  XXVIII/334/2017 z dnia 27 marca 2017 roku.

Zgodnie z art. 13b ust. 6 pkt. 1) ustawy z dnia 21 marca 1985 o drogach publicznych (t.j. Dz. U. 2020, poz. 470 ze zm.), organ właściwy do zarządzania ruchem na drogach wyznacza w strefie płatnego parkowania miejsca przeznaczone na postój pojazdów. W przypadku Miasta Zamościa kompetencje te posiada Prezydent Miasta. Nie ma zatem potrzeby procedowania przez Radę Miasta Zamość nowej uchwały w sprawie płatnego parkowania, ponieważ strefa 1 nie uległa poszerzeniu. Dokonano jedynie zmiany organizacji ruchu wewnątrz strefy znakując ulice i parkingi w sposób umożliwiający zgodny z prawem pobór opłat w dodatkowych miejscach. Warto również zauważyć, że Uchwała XXVIII/334/2017 w sprawie płatnego parkowania pojazdów na drogach publicznych Miasta Zamość z dnia 27 marca 2017 roku, w §2 ust. 1, powtarza zapis ustawy o drogach publicznych, który brzmi: „Prezydent Miasta Zamość wyznaczy w strefach płatnego parkowania miejsca przeznaczone na parkowanie, w tym miejsca przeznaczone na parkowanie oznakowanych pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej lub pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową”.

Reasumując, pobór opłat za postój na parkingach przy parku miejskim oraz przy PZU jest zgodny z przepisami. Nawoływanie do niepłacenia przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla Stare Miasto jest działaniem narażającym kierowców na konsekwencje w postaci nałożenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł za brak opłaconego postoju w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w dni robocze, w godzinach określonych w Uchwale Rady Miasta.

Exit mobile version