Film ukazujący powojenne losy Żołnierzy Wyklętych trafił do Internetu. Produkcję przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej imienia 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, a wyreżyserował Maksymilian Bednarz.
To fikcyjna opowieść o oddziale partyzanckim działającym na Lubelszczyźnie, który po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni, lecz podjął walkę z reżimem komunistycznym. Oddział zostaje rozbity w obławie, a jego pozostali przy życiu członkowie trafiają do aresztu. Są tam poddawani okrutnym torturom.
Produkcja nie ukazuje konkretnych historycznych wydarzeń, ale nawiązuje do wątków lokalnych. Akcja toczy się między innymi w Zawieprzycach, w okolicy gdzie został rozbity patrol Walentego Waśkowicza ps. „Strzała”, lasów borowskich, gdzie działał m. in. Leon Cybulski ps. „Znicz” oraz piwnicach aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Krótkiej w Lublinie. Taki zabieg ma wymiar symboliczny, ale jego celem jest także przybliżenie powojennego dramatu.
Za pomoc w powstaniu produkcji autorzy dziękują między innymi lubelskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bognie Bender – Motyce.
MaK/WP
Fot. Kadr z filmu „Na literę B”