Wirtualne zwiedzanie wystawy w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”, koncert zespołu MILO Ensemble oraz dźwiękowa podróż do żydowskiego Lublina. To atrakcje drugiego dnia Festiwalu Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival.
Impreza jest szansą na poznanie żydowskiej kultury, a także odwiedzanie miejsc związanych z żydowską społecznością Lublina, m.in. przedwojennej szkoły rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin, Domu Pereca czy miejsca po synagodze Maharszala.
– Opowiadamy o miejscach, ale też o ludziach – mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Miejsca, czy też topografia to bardzo istotny element w myśleniu o dziedzictwie i przeszłości. Ale musimy pamiętać o jednym – miasta, jakiegokolwiek miasta, żydowskiego czy chrześcijańskiego, nie byłoby gdyby nie było w nim ludzi. I tak naprawdę mówienie o dziedzictwie i o historii miejsc, to mówienie przez pryzmat ludzi – ich historii, wkładu w to dziedzictwo miejsca w którym żyli.
Z powodu pandemii koronawirusa część wydarzeń odbywa się online. Wirtualnie można między innymi zwiedzić wystawę „Lublin. Pamięć miejsca” w Bramie Grodzkiej – początek o godzinie 17.00.
W tradycyjnej formie zaplanowano koncerty. Na placu po Farze o godzinie 19.00 pod hasłem „Szalom Lublin” wystąpią Alona Szostak, Monika Chrzastowska Henryk Rajfer i zespół Berberys.
Zobacz zdjęcia: Uroczyste otwarcie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie
MaK/WP
Fot. Iwona Burdzanowska