Są zajęcia ruchowe, treningi pamięci, ale także spotkania z policją i strażą miejską na temat bezpieczeństwa. Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął projekt „Żyj aktywnie – żyj zdrowo”. Chodzi o edukację i aktywizację środowiska puławskich seniorów.
CZYTAJ: Puławy: Uniwersytet Trzeciego Wieku zachęca seniorów do aktywności
– Pandemia spowodowała, że jeszcze trudniej zachęcić osoby starsze do wyjścia z domu, a warto – przekonuje prezes Stowarzyszenia „Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku”, Józefa Janczura. – Sama, jak byłam zamknięta w domu i nie za bardzo można było wyjść, twierdziłam, że jak nie wyjdę, to dostanę jakiejś depresji. To jest straszne. Wiadomo, że nie może być skupisk. Unikam takich tłocznych miejsc. Natomiast takie wyjście w teren, na spacer jest bardzo dobre. Ruch powoduje, że człowiek lepiej oddycha, żyje i jest pogodniejszy – dodaje.
– Są tacy, że siedzą w domu i do ludzi się nie odzywają. Jednak dużo jest takich, którzy są aktywni – mówi w rozmowie z Radiem Lublin mieszkaniec Puław. – Ja mam rowerek. Wsiadam na niego i sobie jadę te 20-30 kilometrów dziennie. Czas leci – dodaje.
– Seniorzy są bardzo dużą i bardzo ważną grupą w demografii naszego miasta – zaznacza Łukasz Kołodziej z Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Puławy. – W tym momencie Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna właśnie taki program aktywności dla seniorów. Tam są zajęcia ruchowe, dotyczące bezpieczeństwa, ale także zajęcia, które pozwalają zachować sprawność umysłową. Myślę, że to jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Tym bardziej w Puławach, gdzie ta demografia wskazuje, że liczba osób starszych będzie wzrastała. Trzeba dbać o tę grupę i myślę, że temu będzie służył ten projekt – dodaje.
– To jest projekt skierowany przede wszystkim do mieszkańców Puław, a nie tylko słuchaczy naszego uniwersytetu – opowiada Janczura. – Rozpoczęliśmy go gimnastyką. Na zajęcia przyszło ponad 30 osób. Wśród tych sportowych zajęć jest jeszcze nordic walking. Tu wprawdzie mamy grupy, które chodzą, ale będziemy również tego uczyć. Zaplanowaliśmy również wykład z dietetyki. Poruszymy również tematykę bezpieczeństwa, chociażby seniorzy za kierownicą – dodaje.
– Możemy się pochwalić, że współpraca z seniorami, zwłaszcza z tymi, którzy są słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przebiega bardzo przyjemnie i owocnie. Spotykamy się dosyć często – twierdzi podkomisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. – Seniorzy to taka grupa docelowa, która jest zagrożona różnego rodzaju przestępczością. Począwszy od przestępczości kryminalnej, czyli oszustwa. Uczulamy starsze osoby, jak się przed tym bronić. Seniorzy to także duża grupa kierowców, więc policjanci ruchu drogowego kierują swoje słowa do kierowców – dodaje.
Projekt „Żyj aktywnie – żyj zdrowo” jest współfinansowany przez puławski ratusz. Zakończy się w grudniu.
ŁuG / opr. PaW
Fot. pixabay.com