Przysłowia ludowe mówią, że w październiku liście z ptakami na południe odlatują. Czy sprawdzi się ta przepowiednia i w tym roku? A dlaczego liście zmieniają kolor jesienią?
W audycji opowiemy o tym, że Lasy Państwowe, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, chronią roślinność kserotermiczną, zapewniając bioróżnorodność na terenach leśnych i śródleśnych. A na las spojrzymy z Góry – a dokładniej z Rezerwatu Machnowska Góra na terenie Nadleśnictwa Tomaszów. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, gdzie znajdziemy tak dużo roślin wpisanych do Polskiej Wielkiej Czerwonej Księgi Roślin Chronionych.
W programie ponownie przed nami także: grzybobranie – z pierwszą ważną zasadą: nie niszcz grzybni! O roli grzybów w ekosystemie leśnym powie Krzysztof Droździel, leśniczy Leśnictwa Łosienne w Nadleśnictwie Krasnystaw. Poruszymy też wstydliwy temat: zbieranie… śmieci po grzybiarzach w polskich lasach.
Zaprezentujemy też wyselekcjonowane sadzonki z powierzchni doświadczalnej w ramach programu testowania potomstw drzew matecznych świerkowych. Dowiemy się, z jakich okazów drzew należy zbierać nasiona aby w przyszłości uzyskać najlepszy drzewostan?!
Do zobaczenia w lesie, do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. pixabay.com