09.10.2020 Aktualności Radia Lublin

face protection 5455305 1920 2020 10 09 201927

W województwie lubelskim przybywa osób zakażonych koronawirusem. Rośnie też liczba ognisk epidemicznych. – Obecnie mamy 58 aktywnych ognisk na terenie województwa. 15 z nich jest nowych. W regionie zmarło już w sumie 70 osób. Wzrosła też dynamicznie liczba osób zakażonych – mówiła podczas wideokonferencji Maria Jolanta Korniszuk, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

CZYTAJ: Lubelskie: rośnie liczba ognisk epidemicznych. Powstało specjalne centrum koordynujące walkę z koronawirusem

Światowy Program Żywnościowy (WFP) laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – ogłosił dziś (09.10) Norweski Komitet Noblowski. Agencja ONZ została wyróżniona za zwalczanie głodu, który jest wykorzystywany w konfliktach jako broń.

CZYTAJ: Światowy Program Żywnościowy laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ponad siedemdziesięciu pracowników Grupy Azoty Puławy oddało dziś (09.10) krew na terenie spółki. Była to już czwarta tegoroczna akcja krwiodawstwa organizowana przez miejscowy Klub Honorowych Dawców Krwi „Dar Życia”.

CZYTAJ: „Krew była, jest i będzie nam potrzebna”. Akcja krwiodawstwa w Grupie Azoty Puławy

Czternaście lat temu pożegnaliśmy wybitnego artystę – Marka Grechutę. Nie wszyscy wiedzą, że twórca „Korowodu” – choć w dorosłym życiu prywatnie i zawodowo związany z Krakowem – urodził się w Zamościu. W Hetmańskim Grodzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie spacerów po mieście warto poszukiwać śladów pamięci po zmarłym artyście.

CZYTAJ: Urodził się i wychował w Zamościu. Dziś czternasta rocznica śmierci Marka Grechuty

Pomnik upamiętniający pomoc okazaną Węgrom przez mieszkańców Lublina w 1956 roku odsłonięto przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. To m.in. z lubelskiego Centrum przesyłane były: krew, osocze i preparaty krwiopochodne do Budapesztu w czasie powstania węgierskiego 1956, nazywanego dziś często rewolucją 1956 roku.

CZYTAJ: Węgry podziękowały Lublinowi pomnikiem [ZDJĘCIA]

Na mieszkańców Lublina czekają kolejne utrudnienia. Nie jest to już zaskoczeniem, gdyż jedna z głównych arterii miasta – Aleje Racławickie – jest w remoncie od maja, a od czerwca prace prowadzone są także przy ul. Lipowej.

CZYTAJ: Lublin: końca utrudnień nie widać. A szykują się kolejne

Miasto Zamość buduje ogrody deszczowe i jednocześnie uczy tego swoich mieszkańców. Te estetyczne i zarazem pożyteczne obiekty gromadzą deszczówkę, a specjalnie dobrane rośliny oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Urząd miasta we współpracy z Fundacją Sendzimira z Warszawy organizuje warsztaty z zakładania takich właśnie ogrodów.

CZYTAJ: „W prosty sposób możemy wesprzeć otaczające nas środowisko”. W Zamościu powstają ogrody deszczowe

Podwójnego finału nie będzie. Iga Świątek (na zdj.) i Amerykanka Nicole Melichar przegrały z inną reprezentantką Stanów Zjednoczonych Desirae Krawczyk i Chilijką Alexą Guarachi 6:7, 6:1, 4:6 w półfinale debla wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open.

CZYTAJ: Eksperci o występie Igi Świątek w Paryżu: To początek czegoś wielkiego

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version