634 mandaty za brak maseczki wystawili w czasie weekendu policjanci w województwie lubelskim. Mundurowi skierowali także 198 wniosków do sądu o ukaranie osób, które nie chciały przyjąć mandatu.
CZYTAJ: Obowiązek zakrywania ust i nosa. Wzmożone kontrole policji
Stoją na straży naszego życia oraz zdrowia. Choć dziś mają swoje święto – czasu na świętowanie zdecydowanie nie mają. 13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego.
CZYTAJ: Karetki jeżdżą non stop. Trudna praca ratowników medycznych w czasie pandemii
Ważą się losy przedwojennej stajni 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Na budynku, który powstał w 1911-1912, znajdują się wyryte w cegłach podpisy ułanów. Ale budynek może zostać wyburzony.
CZYTAJ: Kraśnik: na ratunek zabytkowej ułańskiej stajni
Kilkadziesiąt laptopów, drukarek i słuchawek do zdalnej nauki oraz środki dezynfekcji i ochrony osobistej trafiło do rodzin zastępczych z terenu powiatu lubartowskiego.
CZYTAJ: Powiat lubartowski: nowoczesny sprzęt do zdalnej nauki dla dzieci z rodzin zastępczych
Na terenie modernizowanego obecnie placu Stefanidesa na zamojskim Starym Mieście ruszyły prace archeologiczne. Już po kilku dniach od rozpoczęcia robót odsłoniły się pierwsze relikty historycznej zabudowy – prawdopodobnie dwie kamienice.
CZYTAJ: Zamość: odkrycia archeologiczne na terenie modernizowanego placu Stefanidesa
Ogromne zaskoczenie i sprzeciw – tak na nowe wyliczenie dopłat do komunikacji miejskiej zareagowali włodarze gmin powiatu puławskiego. Chodzi o prognozowane podwyżki, które przedstawił Miejski Zakład Komunikacji w Puławach, realizujący przewozy również na terenie sąsiednich samorządów. Dziś w Urzędzie Miasta w Puławach zorganizowano spotkanie w tej sprawie. W przypadku niektórych gmin podwyżki mają sięgnąć ponad stu procent.
CZYTAJ: Puławy: szykują się duże podwyżki dopłat do komunikacji miejskiej. Wójtowie sąsiednich gmin oburzeni
Tortury i głodzenie dzieci – to była codzienność dziecięcego obozu, który w czasie drugiej wojny światowej stworzyli Niemcy w Łodzi. O piekle dla dzieci i lubelskich wątkach tego dramatu z Błażejem Torańskim, współautorem książki „Mały Oświęcim”, opowiadającej o łódzkim obozie, rozmawia Tomasz Nieśpiał.
CZYTAJ: „To było piekło dla dzieci”. Błażej Torański o „Małym Oświęcimiu”
Aktualności Radia Lublin od 17.00 do 19.00 na naszej antenie. Audycję poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. KWP Lublin / archiwum