Angielskie, francuskie, chińskie, zen, skalne, oliwne, różane – te i dziesiątki innych zakłada człowiek niemal od początku swojego istnienia. Skąd potrzeba organizowania fragmentów przestrzeni w ogród? Czy i jak zmienia się jego rola? Na czym polega sztuka ogrodowa? Na te pytania odpowiadali Grażynie Lutosławskiej w Teatrze Starym w Lublinie Maja Popielarska, dziennikarka telewizyjna prowadząca program „Nowa Maja w ogrodzie” i Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu.
Edward Ciechoński od sześćdziesięciu dwóch lat pracuje w pracowni elektrycznej w Teatrze Osterwy w Lublinie. Przy okazji wystawy „Wierny Osterwie”, poświęconej Włodzimierzowi Wiszniewskiemu, opowiedział nie tylko o aktorze, którego oświetlał podczas pięćdziesięciu lat jego pracy w teatrze, ale także o tym, na czym polegała praca oświetleniowca przed laty, czy postęp techniczny na pewno ma same zalety i jak wyczarować śnieg.
Jan Kondrak, autor tekstów, kompozytor i wykonawca, śpiewający m.in. teksty Edwarda Stachury, opowiadał o nim podczas wieczoru promującego najnowszy numer kwartalnika „Akcent” (3/2020). Przypomniał także o bogatym archiwum Janusza Kuklińskiego, poety i przyjaciela Stachury – zbiory są w Lublinie, niestety nikt się nimi nie opiekuje. Wieczór prowadził Bogusław Wróblewski.
Do usłyszenia po godzinie 7.00 mówi Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu od lewej: Wojciech Januszczyk, Maja Popielarska i Grażyna Lutosławska. Fot. Wojciech Nieśpiałowski/Teatr Stary