Wirusolodzy apelują do seniorów, żeby we Wszystkich Świętych pozostać w domach. Eksperci radzą także, aby wizyty na cmentarzach rozkładać w czasie.
CZYTAJ: Wszystkich Świętych: „Tradycja w czasie epidemii musi zejść na drugi plan”
Pandemia wprowadziła w nasze życie obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans oraz inne ograniczenia społeczne. Przy tych wszystkich nowych obostrzeniach często jednak zapominany o podstawowych zasadach savoir-vivre.
CZYTAJ: Pandemiczny savoir-vivre, czyli jak zwrócić uwagę na brak maseczki
Siedmioletnia Weronika Dajek z Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego została mistrzynią Polski w szachach klasycznych do lat 8. Mała mistrzyni w Poroninie pokonała starsze, utytułowane zawodniczki z liczących się klubów w Polsce.
CZYTAJ: Wygrywa nawet z czterdziestolatkami. Siedmioletnia szachowa mistrzyni z Lubartowa
Naukowcy z województwa lubelskiego biorą udział w badaniach nad nowym, nieinwazyjnym i w pełni ekologicznym środkiem do walki z ptakami na terenach lotnisk. Dzięki takiej metodzie nie dość, że minimalizuje się możliwość katastrofy przy lądowaniu i starcie samolotów, to także chroni się ptaki.
CZYTAJ: Zapachowe preparaty ochronią lotniska przed ptakami?
Nowatorskie materiały w medycynie regeneracyjnej, ekologiczny silnik rowerowy czy projekt nowoczesnej oczyszczalni – to tylko niektóre z wynalazków prezentowanych przez naukowców z lubelskich uczelni. Okazją jest VII Konferencja „Innowacje w praktyce”.
CZYTAJ: Innowacje w praktyce: wynalazki naukowców lubelskich uczelni
Odbudowa zamojskiej perły baroku, czyli kościoła franciszkanów, coraz bliżej ukończenia. Największy XVII-wieczny barokowy obiekt sakralny w Polsce odzyskał swoją bryłę i rozmiary zbliżone do tych sprzed kilku wieków.
CZYTAJ: Zamojska perła baroku odzyskuje dawny kształt
Nowych nasadzeń i zadbania o istniejący drzewostan wymaga zdaniem mieszkańców Puław Park Czartoryskich. To teren o powierzchni około 27 hektarów, należący do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Już w 2006 roku powstała koncepcja rewitalizacji parku, którego wygląd miałby nawiązywać do czasów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Problemem są jednak pieniądze. A warto poruszyć ten temat szczególnie dziś – w Międzynarodowym Dniu Krajobrazu.
CZYTAJ: Czy puławski Park Czartoryskich doczeka się rewitalizacji?
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum