W pierwszej części programu „Radioteatr” premiera słuchowiska pt. „Całe życie i trochę więcej”, którego scenariusz powstał na podstawie książki ukraińskiego pisarza Artema Czecha „Punkt zerowy”, w przekładzie Marka S. Zadury. Książkę w cyklu „Wschodni Express” opublikowały Warsztaty Kultury w Lublinie w roku 2019.
Chociaż Artem Czech opatrzył swoją książkę podtytułem „Eseje” – „Punkt zerowy” jest ona odbierana przez czytelników jako zbiór reportaży napisanych przez młodego żołnierza, zmobilizowanego na wojnę z separatystami w Donbasie. Za cykl reportaży uznało tę książkę także międzynarodowe jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor znalazł się w tym roku na tzw. „krótkiej liście” nominowanych do tego wyróżnienia.
Pisarz z Kijowa przez kilka miesięcy służąc na pierwszej linii daje świadectwo z jednej strony – zapóźnień w organizacji armii ukraińskiej, z drugiej – bezmiernego trudu szeregowych żołnierzy służących w skrajnie złych warunkach. Tytułowe zdanie „Całe życie i trochę więcej” to pointa refleksji Artema Czecha na domniemane pytanie (czytelnika) „Czym było tych kilka miesięcy na wojnie w Donbasie?”
Wykonawca: Jan Brzeziński (absolwent Dziennikarstwa KUL)
Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit
W drugiej części programu „Radioteatr” fragmenty słuchowiska poetyckiego reżyserii Marii Brzezińskiej pt. „Tryptyk ukraiński” na podstawie tomu wierszy Wasyla Słapczuka „Wieczorne słońce” (wyd. Warsztaty Kultury, Lublin 2019).