Cała Polska w czerwonej strefie. Obowiązują kolejne obostrzenia [LISTA]

122492357 10159153688629653 7469904509310213839 o 2020 10 24 010607

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego od soboty 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Wprowadzono też nowe obostrzenia.

Jeśli chodzi o gastronomię, to przygotowywaniu i podawaniu posiłków jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na podawaniu żywności na wynos lub jej dostarczaniu. Z kolei targi, wystawy, kongresy czy np. konferencje są dopuszczalne, ale jedynie pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności w sposób zdalny.

CZYTAJ: Od jutra nowe obostrzenia w całej Polsce. Sprawdź jakie

Równocześnie wprowadzono nowe zasady dla seniorów. Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy. W sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych – powyżej 100 m kw. – jeden na 15 m kwadratowych.

Również udzielanie świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego jest czasowo wstrzymane.

Od 24 października do 8 listopada w całym kraju wprowadzono edukację zdalną dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego i uczelni. Uczniowie, słuchacze i studenci przechodzą na naukę zdalną.

Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. Stacjonarnie pracują również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia praktyczne prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji ich w taki sposób.

Praktyki zawodowe mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

Od 24 października do 8 listopada uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

Według przepisów, małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

Co do zgromadzeń, to maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż pięć osób. Do odwołania zakazuje się organizowania innych imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju. Wyjątkiem są spotkania lub zebrania służbowe. To ograniczenie nie dotyka także m.in. egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych, czy konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

Prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne. Ich organizatorzy muszą się jednak stosować do zaleceń reżimu sanitarnego. Swoją działalność mogą prowadzić też fryzjerzy i gabinety kosmetyczne, ale pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. – Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version