ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Towarzystwo dla Natury i Człowieka domaga się zmiany projektu uchwały antysmogowej

12 października 2020 / 19:42
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Nadciągają chłodne dni. Wraz z nimi mieszkańcy województw lubelskiego zaczną dogrzewać swe domy, co będzie miało niekorzystny wpływ na jakość powietrza. Członkowie Towarzystwa dla Natury i Człowieka pikietowali dziś (12.10) przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie domagając się zmiany projektu uchwały antysmogowej. Ich zdaniem projekt jest nieadekwatny do potrzeb. 

Prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka Krzysztof Gorczyca tłumaczy, dlaczego ten projekt jest zły. – Chodzi o instalacje. Zaskakujący zapis – mówi w rozmowie z Radiem Lublin. – Oczywiście w dobrą stronę jest krok, że za 7 lat kotły centralnego ogrzewania i kotły do ciepłej wody użytkowej będą musiały spełniać normy klasy 5, bądź tak zwanego ecoprojektu. Natomiast nie ma tam żadnych norm dla większości instalacji, które są użytkowane, czyli piece kaflowe, kominki, wszelkiego rodzaju kozy, miejscowe ogrzewacze. Do nie wiadomo kiedy będziemy mogli używać tych starych pieców kaflowych oraz najgorszych paliw. Poza drewnem właściwie nic się nie zmienia. Sytuację mamy taką, że zdecydowana większość województw, 13, ale niedługo będzie 14, ma już uchwały antysmogowe, które są ambitniejsze od tej proponowanej lubelskiej. Efekt może być taki, chociaż na rynku już możemy to obserwować, że będą do nas płynęły paliwa, które nie będą mogły być użytkowane w innych województwach – dodaje.

– Nieprawdą jest to, że nasze województwo będzie śmietnikiem, który będzie zbierał paliwo najgorszej jakości – zaznacza członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Sebastian Trojak. – Na Polski rynek będą trafiały tylko te paliwa, które spełniają formy rządowe wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu. Uchwała antysmogowa, w odróżnieniu od sytuacji na rynku, definiuje paliwa, które spalane są w danych instalacjach. Natomiast rozporządzenia rządowe mówią o dystrybucji, czyli wprowadzaniu tych paliw na rynek do sprzedaży – dodaje.

– Kolejny z postulatów Towarzystwa dla Natury i Człowieka to zakaz użytkowania rekreacyjnego, niecieplnego kominków w dni smogowe – informuje Gorczyca. – Czyli w budynkach, w których są inne możliwości ogrzewania, powinniśmy zrezygnować z palenia w kominku wtedy, kiedy zapylenie jest duże – dodaje.

Ten postulat obala Trojak. – W 2019 roku nie mamy żadnych przekroczeń norm, jeżeli chodzi o PM10, PM2,5 w naszym województwie – informuje. – Te rozwiązania, o których pan powiedział, są przyjęte w województwie małopolskim. Tutaj jak najbardziej zgadzamy się z tym, że w tym regionie Polski tego typu rozwiązania są już niestety konieczne – dodaje.

– Te zapisy, które Zarząd Województwa Lubelskiego proponuje w tym projekcie. zawierają odnośnie norm jakości dla paliw jedyną nowość bardzo pozytywną – zaznacza Gorczyca. – To jest to, że nie będzie można używać mokrego drewna. Natomiast jeśli chodzi o węgiel i węglopochodne paliwa, będą obowiązywać jedynie normy z rozporządzenia rządowego z 2018 roku, które nawet w samym rządzie, w opinii Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Środowiska, nic nie wnosiły wtedy, kiedy były uchwalane – dodaje. 

Czas na zmiany jest do końca 2026 roku. Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, Ryszard Szczygieł tłumaczy, dlaczego taki długi okres czasu. – Uważam, że zarząd i marszałek przedstawili bardzo dobry projekt uchwały. Województwo lubelskie jest regionem rolniczym. Trzeba brać pod uwagę to, że w większości gospodarstw domowych jeszcze są piece na tradycyjny węgiel. Naprawdę nie możemy wylać dziecka z kąpielą. Musimy dać tym ludziom czas; akurat w tym momencie nie zmienialiśmy w naszej opinii terminu wdrożenia uchwały. Czas na eliminację pieców poniżej kategorii 5 jest do końca 2026 roku – podkreśla.

Projekt jest na razie w fazie opiniowania.

JZon / opr. PaW

Fot. Jarosław Zoń

Towarzystwo dla Natury i Człowieka domaga się zmiany projektu uchwały antysmogowej
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Towarzystwo dla Natury i Człowieka domaga się zmiany projektu uchwały antysmogowej
3:43
Tagi: krzysztof gorczycalublinsebastian trojaksmogtowarzystwo dla natury i człowiekaurząd marszałkowski województwa lubelskiego w lublinieZarząd Województwa Lubelskiego
Następna wiadomość

Sanepid szuka uczestników mszy. Proboszcz zakażony koronawirusem

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Biłgoraj: aktywiści przekonywali do zmian w uchwale antysmogowej województwa
  • Zamość: aktywiści chcą zmian w tworzonej uchwale atysmogowej dla Lubelszczyzny
  • Sarny zagrażają bezpieczeństwu lotników. Czy odstrzał to jedyna metoda?
  • Dziesiąta bez smogu. Kampania informacyjna na temat czystego powietrza
  • Prezydent Lublina: Jest szansa na zmianę planów ws. wycinki drzew przy Lipowej

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset