W Lublinie rozpoczął się 6. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy. Temat przewodni szóstej edycji Szczytu brzmi: „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo”.
Jednym z tematów lubelskiego szczytu jest rozwój gospodarki w cieniu pandemii. Jakie będą tego kierunki? Tego jeszcze nie wiadomo, bo trudno powiedzieć, jak długo potrwa pandemia – mówi Krzysztof Karaś, prezes Europejskiego Centrum Biznesu. – W cieniu koronawirusa funkcjonujemy już pół roku i będziemy działać na pewno minimum przez kolejne pół roku. Wzrosty zachorowań są takie, że po prostu będziemy musieli się przyzwyczaić do funkcjonowania w pewnym reżimie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 6. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Lublinie: wręczenie nagród Bursztyn Polskiej Gospodarki
– Trzeba przede wszystkim chronić energetykę – mówi wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. – Przygotowujemy się na drugą falę koronawirusa. Dotyczy to szczególnie zabezpieczania spółek energetycznych, jeśli chodzi o dostarczanie energii, surowców i ciepła. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ewentualnych perturbacji, które mogłyby się pojawić ze względu na wzrost zachorowań.
Sytuacja w tej dziedzinie jest tym bardziej istotna, że polska energetyka wchodzi w okres zmian i odchodzenia od węgla. – Sukcesem zakończyły się rozmowy z protestującymi górnikami, ale to rozpoczęło proces przemian w tej dziedzinie – mówi wiceminister aktywów państwowych. – Przed nami praca nad dużą umową społeczną i jej notyfikacja z Komisją Europejską. Przed nami więc tak naprawdę dopiero początek drogi transformacji polskiego górnictwa i energetyki. W tym tygodniu będziemy powoływać wspólnie z górnikami zespoły robocze, tak, aby wypracować już precyzyjnie kształt tej umowy społecznej. Natomiast jeśli chodzi o energetykę, chcemy do końca roku przedstawić projekt jej transformacji. A czekają ją gigantyczne zmiany inwestycyjne.
Jak dodaje Artur Soboń, elementem tych inwestycji będzie powstanie elektrowni atomowej. – To część dzisiejszej polityki energetycznej państwa. Będzie ona składała się ze stabilnych źródeł energetyki jądrowej, ale także w dużym stopniu będzie wykorzystywała źródła odnawialne – stwierdza Soboń.
Czy wobec drugiej fali koronawirusa grozi nam kolejny lockdown, czyli wyłączenie gospodarki, podobne do tego, jaki miał miejsce na wiosnę. Zdaniem Krzysztofa Karasia raczej nie. – Totalny lockdown absolutnie nie służy gospodarce. Trzeba mieć na uwadze fakt, że przedsiębiorstwa muszą funkcjonować, żeby utrzymać pracowników. W związku z tym restrykcje „tak”, ale o lockdownie dzisiaj nikt nie będzie mówił.
CZYTAJ: Lublin: Bursztyn Polskiej Gospodarki dla marszałek Sejmu Elżbiety Witek
Podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego wręczono Bursztyny Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom lub instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą. Otrzymali je: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Ponadto po raz pierwszy przyznano wyróżnienie „Bursztynowe Serce”, które przyznawane jest za działania w zakresie filantropii. Nagrodą uhonorowano Polską Grupę Zbrojeniową.
Obrady szczytu toczą się w Targach Lublin do wtorku, 6 października.
JZoń / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska