Dokładnie dziś (16.10.2020) mija 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 264. Ojciec Święty w historii Kościoła przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat.
16 października 1978 roku o 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wskazali następcę św. Piotra.
Na wiadomość o tym, kto został papieżem, na placu św. Piotra czekały gęstniejące z godziny na godzinę tłumy wiernych. O godzinie 18.44 na balkonie bazyliki pojawił się kardynał Pericle Felici, który wypowiedział historyczne słowa: „Zwiastuję wam radość wielką: Mamy Papieża w osobie najdostojniejszego i najczcigodniejszego Pana Karola, kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego, Wojtyły, który przybrał sobie imię: Jan Paweł II”.
Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku – miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów spośród 111 uczestników konklawe. Nowy papież, pochodzący zza tak zwanej żelaznej kurtyny, wzbudził ogromne zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi.
Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem. Jan Paweł II nawiązał wówczas do tego, że kardynałowie wybrali następcę św. Piotra, który nie pochodzi z Włoch: – Wezwali go z dalekiego kraju… Nie wiem, czy będę umiał wysłowić się w waszym…, w naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie – powiedział wtedy papież.
CZYTAJ: Lublin: naturalny pomnik upamiętnia papieża Polaka
Wybór Polaka na Stolicę Piotrową wzbudził euforię wśród rodaków w kraju rządzonym przez komunistyczne władze. – To dało wielu ludziom nadzieję – wspominała wiele lat później aktorka Halina Kwiatkowska, koleżanka Karola Wojtyły z lat szkolnych i studenckich: – Pobiegłam na krakowski rynek, gdzie przewalały się tłumy. Ludzie całowali się, ściskali, płakali. Chciałam wejść do kościoła mariackiego, ale dosłownie szpilki nie można było tam włożyć, taki był tłum.
Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa wygłoszone w homilii podczas mszy inauguracyjnej, odprawionej 22 października 1978 roku: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi do Chrystusa. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie bójcie się!”.
Rok później – w 1979 roku – papież Polak przybył z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to także pierwsza wizyta głowy Kościoła Katolickiego w kraju rządzonym przez komunistów. Padły wówczas historyczne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na placu Zwycięstwa (obecnie plac marszałka Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w naszym kraju: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”
Przyczyniając się do upadku komunizmu, Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy świata. Angażował się także w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę. Był też autorem pierwszej encykliki ekumenicznej „Ut unum sint”.
Nazwany „papieżem pielgrzymem”, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 kraje. Ponadto odbył 145 podróży po Włoszech. Jako papież dziewięciokrotnie odwiedził Polskę.
Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 84 lat. Został pochowany w Watykanie.
Kilka tygodni po jego śmierci papież Benedykt XVI ogłosił, że korzystając z przysługującego mu prawa, przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika. Była to odpowiedź głowy Kościoła na wołanie tysięcy wiernych podczas pogrzebu Jana Pawła II, skandujących „Santo subito!” – „Święty natychmiast!”:
27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym, wraz z papieżem Janem XXIII. Mszy kanonizacyjnej na placu św. Piotra przewodniczył papież Franciszek.
Liturgiczne wspomnienie papieża Polaka przypada 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. 16 października, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej, jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II.
Z kolei w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową od 2001 roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizuje w Polsce Dzień Papieski. Święto służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II. Jego „żywym pomnikiem” są nazywani stypendyści Fundacji: utalentowane dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin, otrzymujące stypendia na naukę i rozwój.
KF / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com