Innowacje w praktyce: wynalazki naukowców lubelskich uczelni

resized 20201020 154919 2020 10 20 184627

Nowatorskie materiały w medycynie regeneracyjnej, ekologiczny silnik rowerowy czy projekt nowoczesnej oczyszczalni – to tylko niektóre z wynalazków prezentowanych przez naukowców z lubelskich uczelni. Okazją jest VII Konferencja „Innowacje w praktyce”.

Wydarzenie to okazja do spotkania naukowców ze wszystkich lubelskich uczelni, a także okazja do nawiązania współpracy.

– Wszystkie sprawy związane z nauką, jej rozwojem, muszą być obarczone pewnym ryzykiem – mówi koordynator spotkania, prof. Tomasz Klepka z Politechniki Lubelskiej: – I to ryzyko bierze na siebie technologia innowacyjna. Mamy innowację produktową, procesową, organizacyjną, a w Lublinie jest pięć uczelni, z których każda zajmuje się trochę inną dziedziną. Połączenie tego poprzez wspólny panel Polskiej Akademii Nauk daje bardzo dobre efekty współpracy międzyresortowej, międzynaukowej.

Prof. Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej, realizujący projekt dotyczący wykorzystania odpadów, które generują elektrociepłownie, tzw. „popiołów lotnych”, mówi o świetnej współpracy z naukowcami z innych ośrodków, a także z przedsiębiorcami: – Wiele osób w ośrodku lubelskim jest związanych bezpośrednio z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i z tego zaplecza, zwłaszcza chemicznego, bardzo chętnie korzystamy. Opracowujemy m.in. różnego rodzaju nowej generacji sorbenty, czyli pochłaniacze zanieczyszczeń – zarówno tych, które znajdują się w środowisku wodnym, jak i tych, które emitowane są do atmosfery w wyniku różnego rodzaju procesów, na przykład związanych ze spalaniem paliw kopalnych. Mamy firmę, z którą współpracujemy od wielu lat, a która też jest bardzo dobrym przykładem współpracy, synergii nauki i przemysłu.

Wśród innowacyjnych pomysłów są te dotyczące nowoczesnych biomateriałów, a także ekologicznych oczyszczalni.

– Z nowości z mojego podwórka, czyli z Politechniki Lubelskiej, będzie informacja o nowym silniku elektrycznym na przykład do roweru ekologicznego, modelowa walcarka do badań w warunkach laboratoryjnych stopów do wytwarzania kul – mówi prof. Tomasz Klepka.

Profesor Wiesław Gruszecki, kierownik Katedry Biofizyki UMCS mówił o recyklingu energii w fotosyntezie. Jest szansa, że wiedzę uda się wykorzystać na przykład w rolnictwie, aby zwiększyć plony: – To problem bardzo ważny. Biorąc pod uwagę czy ziemia nas wszystkich wyżywi, gdyby udało się umiejętnie sterować tymi strumieniami energii, a już niektóre prace pokazują, że to nie jest utopia, wówczas bylibyśmy w stanie spowodować rozwój badań w kierunku na przykład selekcji roślin, takich, które będą w o wiele większym stopniu wiązały tę energię i wychodziły naprzeciw oczekiwaniom producentów żywności.

Świetnym przykładem wspierania i łączenia nauki i biznesu jest program NLAB – Nevada – Lubelskie Acceleraition Bridge: – To program skierowany na umiędzynarodowienie naszych lubelskich przedsiębiorstw, innowacyjnych przedsiębiorstw, które mogą swoim produktem bądź technologią czy usługą zainteresować potencjalnych kontrahentów ze Stanów Zjednoczonych – mówi Danuta Sulowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie: – W tym roku wychodzimy już poza tą platformę gospodarczą, a wchodzimy także na platformę naukową. Prowadzone są rozmowy pomiędzy uniwersytetem ze stanu Nevada a naszym na temat wspólnego projektu badawczego.

– Takie interdyscyplinarne zespoły, które tworzą się niezależnie, skutkują tym, że nasze uczelnie mają możliwość uzyskania dobrych dotacji razem z firmami lubelskimi, a poprzez to tworzy się nowe innowacyjne produkty w naszym regionie. Te myśli i pomysły mogą być eksportowane także na inne kraje Europy i na świat – mówi prof. Tomasz Klepka .

Więcej informacji o innowacjach w praktyce można znaleźć na stronie cine.edu.pl.

SzyK (opr. DySzcz)

Fot. SzyK

Exit mobile version