Żołnierze Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej świętują 5-lecie powstania jednostki. W uroczystościach, które odbyły się w sztabie brygady w Lublinie, oprócz żołnierzy wzięli udział między innymi ministrowie obrony: Polski, Litwy i Ukrainy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 5-lecia istnienia Wielonarodowej Brygady w Lublinie z udziałem ministrów obrony Polski, Ukrainy i Litwy
Decyzję o utworzeniu brygady podjęto we wrześniu 2014 roku. Jednostkę jednak ostatecznie sformowano rok później. – Te 5 lat dla mnie i dla każdego żołnierza, to bardzo cenne doświadczenie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin oficer prasowy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG, Olena Slobodianiuk. – Kiedy tutaj jechałam, to byłam bardzo przestraszona, jak to będzie. Tu w brygadzie dostaliśmy takie wsparcie od żołnierzy z Litwy, Polski i Ukrainy, którzy wcześniej przyjechali. Oczywiście, że opanowaliśmy te standardy i procedury NATO. Powiem tak, że Ukraińcy też przynoszą doświadczenie, które jest ciekawe dla Litwy oraz Polski – dodaje.
Te doświadczenia to między innymi walki w Donbasie. W swoich przemówieniach ministrowie Litwy, Polski i Ukrainy mówili między innymi o współczesnych zagrożeniach między innymi ze strony Rosji. – Współpraca pomiędzy naszymi wojskami jest bardzo ważna – zaznacza minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. Musimy wyciągać wnioski z tego wszystkiego. Musimy starać się o to, aby wojska naszych państw były jak najsilniejsze, żeby były jak najlepiej wyćwiczone, żeby współpracowały ze sobą. Format brygady jest formatem umożliwiającym współpracę, zdobywanie doświadczeń, poszerzanie umiejętności – dodaje.
CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: Na wschodzie Ukrainy toczy się wojna, musimy wyciągać wnioski z tego wszystkiego
– Celem współpracy naszych wojsk jest zapewnienie pokoju przede wszystkim w Środkowo-Wschodniej Europie – podkreśla minister obrony Ukrainy, Andrij Taran. – Szczególne znaczenie ma to dziś, kiedy Federacja Rosyjska siódmy rok z rzędu prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, w wyniku której bezprawnie zaanektowano Półwysep Krymski i okupowano część wschodniej Ukrainy. Możemy z przekonaniem stwierdzić, że decyzja o rozszerzeniu współpracy między naszymi krajami w sferze wojskowej, wynikiem której stało się utworzenie LITPOLUKRBRIG, było podjęte w odpowiednim czasie – dodaje.
Podczas uroczystości mowa była również o wsparciu Ukrainy w staraniach w przystąpieniu do NATO oraz o dalszej współpracy w ramach Wielonarodowej Brygady. – Niedawno przyjęta strategia obrony Ukrainy jednoznacznie wskazuje na dążenie tego kraju do wstąpienia do NATO – twierdzi minister obrony Litwy, Raimundas Karoblis. – Brygada jest jednym z wyrazów tych dążeń. Litwie zależy na tym, żeby brygada pomogła Ukrainie w tej drodze do NATO i w umocnieniu swojego bezpieczeństwa, swojej armii – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy odwiedzili wystawę ukazującą kulisy współpracy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG
Utworzenie Brygady jest częścią ciągłego procesu jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą.
MaTo / opr. PaW
Fot. Iwona Burdzanowska