Koronawirus: dwa powiaty z Lubelszczyzny z nowymi obostrzeniami. Co to oznacza?

ib314735 cr 2020 03 31 230637 2020 09 23 110035 2020 10 01 170513

Od soboty (03.10) powiat łęczyński znajdzie się w czerwonej strefie, a janowski w żółtej. Oznacza to, że będzie w nich obowiązywać szereg ograniczeń, nakazów i zakazów mających na celu opanowanie sytuacji związanej z epidemią.

– Najbardziej restrykcyjne zasady będą obowiązywać w strefie czerwonej. Chodzi między innymi o obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, również w przestrzeni publicznej. To jednak nie wszystko – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Grzegorz Kuczyński. – Strefa czerwona to również zmniejszenie liczby osób, które mogą przebywać na weselach do 50, nakaz zamykania barów, pubów i restauracji po godzinie 22.00, a także całkowity zakaz obecności publiczności, chociażby na meczach Górnika Łęczna. W związku z tymi ograniczeniami, miasto Łęczna rozpoczęło już informowanie poprzez media społecznościowe, a także stronę internetową mieszkańców o tym, że znaleźli się w strefie czerwonej i od soboty będzie ich obowiązywał szereg obostrzeń – wyjaśnia.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie: 98 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 2 osoby

CZYTAJ TAKŻE: Powiat łęczyński w czerwonej strefie, a janowski w żółtej

Jak podały służby sanitarne, dziś (01.10) w naszym regionie 2 osoby zarażone koronawirusem zmarły, a u 98 osób potwierdzono zakażenie. Zmarli to 68-letni pacjenci. Obaj mieli choroby współistniejące.

W samym powiecie łęczyńskim odnotowano do tej pory 93 przypadki zarażenia koronawirusem. – Mamy u siebie 2 główne ogniska zakażeń. Jednym z nich jest kopalnia Bogdanka – dodaje Grzegorz Kuczyński. – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie podaje, że jest to ognisko w fazie rozwojowej. Oznacza to, że tych zachorowań może być znacznie więcej. Obecnie na terenie gminy Łęczna w kwarantannie przebywa kilkaset osób, które miały kontakt z jednym z zarażonych pedagogów uczącym w szkole i przedszkolu publicznym, a także rodziny, znajomi i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łecznej, gdzie znajduje się kolejne duże ognisko koronawirusa – informuje.

Pomimo tego, że powiat łęczyński od soboty (03.10) będzie w strefie czerwonej, a janowski w żółtej, służby sanitarne i samorządowcy apelują o spokój.

– Przestrzegajmy nakładanych na nas obostrzeń, a wszystko będzie dobrze – dopowiada Grzegorz Kuczyński. – Przez najbliższy czas mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego powinni mieć wzmożoną czujność, starać się nie spotykać z kolegami, znajomymi. W tych miejscach, w których tylko można, winni zakrywać nos i usta. Te zakazy powinny być przestrzegane, a maseczki trzeba nakładać dokładnie w taki sposób, żeby zakrywały nos i usta. One chronią przede wszystkim inne osoby przed nami, żebyśmy nie eksponowali wirusa. Noszenie maseczek jest naprawdę skuteczne i w tym przypadku wskazane – dodaje.

Ważny jest również przynajmniej 1,5-metrowy dystans społeczny, a także dezynfekcja lub mycie rąk przez przynajmniej pół minuty.

Szczegółowe informacje na temat obostrzeń w żółtej czy czerwonej strefie znajdziemy m.in. na stronie internetowej gov.pl.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, dodatkowo powiat włodawski trafił do strefy niebieskiej, czyli obszarów najbardziej zagrożonych wprowadzeniem obostrzeń charakterystycznych dla strefy czerwonej lub żółtej.

Do dziś (01.10) w województwie lubelskim potwierdzono 2783 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 1993 ozdrowieńców i zarejestrowano 42 zgony.

Aktualnie 192 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 6900 poddanych kwarantannie i 216 objętych nadzorem epidemiologicznym.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: Mamy do czynienia z eskalacją pandemii koronawirusa

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, od przyszłego tygodnia mają być zaostrzone kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej. – Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5 – oświadczył Kraska. – Dla powiatów o gęstości zaludnienia powyżej 1500 osób na kilometr kwadratowy korekta kategorii z czerwonej na żółtą lub żółtej na zieloną nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1. A dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1500 osób na kilometr kwadratowy będzie to 1,2 – przekazał wiceminister.

Wyjaśnił, że jest to korekta niekorzystna dla dużych miast, bo takim miejscowościom będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

Kraska przekazał też, że zapowiadane obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, m.in. dotyczące wesel, wejdą w życie około 15 października.

MaTo / WT

Fot. archiwum / Ministerstwo Zdrowia

Exit mobile version