Koronawirus: od soboty nowe zasady i obostrzenia. Znamy szczegóły

ekyw5edxkaadige 2020 10 16 230859

Lublin, Zamość i Chełm oraz osiem powiatów z województwa lubelskiego w czerwonej strefie. Nauka zdalna w szkołach wyższych i ponadpodstawowych oraz całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych – to tylko niektóre z obostrzeń, które będą obowiązywać od soboty, 17 października.

Do strefy czerwonej –  w której znajdowały się już powiaty łęczyński, janowski i włodawski – dołączają powiaty lubelski, puławski, łukowski, rycki, świdnicki.

Od soboty obowiązują też nowe zasady bezpieczeństwa.

W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe; w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nauczanie w systemie hybrydowym w szkołach ponadpodstawowych i szkołach podstawowych dla dorosłych ma być tak zorganizowane, by co najmniej 50 procent uczniów z danej szkoły miało zajęcia stacjonarne w szkole, a pozostali zdalne. Sposób zorganizowania kształcenia pozostawiony jest dyrektorom szkół tak, aby dopasowali oni tę formę do warunków panujących w danej szkole. Jednocześnie wskazano, że dyrektor szkoły ma tak ustalić harmonogram zajęć, by umożliwić równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia. Nowe zasady w szkołach średnich mają obowiązywać od poniedziałku 19 października.

W obu strefach będą wyjątki. Nauczanie stacjonarne pozostaje w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i szkołach specjalnych przysposabiających do pracy.

W całym kraju zakazuje się działalności dyskotek, klubów nocnych oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness z wyłączeniem placówek, które m.in. prowadzą działalność leczniczą czy współorganizują zajęcia sportowe dla szkół i uczelni. Zakazuje się także działalności saun, łaźni tureckich, parowych, solariów, salonów odchudzających i salonów masażu.

CZYTAJ: Ministerstwo Sportu: Będą wyjątki od zakazu korzystania z siłowni i basenów

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa opublikowanymi w piątek przez Ministerstwo Sportu, dotyczących basenów, siłowni i centrów fitness z obiektów tych będą mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.

W strefie żółtej i czerwonej restrykcjami są objęte lokale gastronomiczne, które mogą być otwarte dla klientów w godzinach 6.00-21.00, a potem możliwe jest tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z przepisami zajęty może być tylko co drugi stolik, a klienci są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca przy stoliku.

W wydarzeniach kulturalnych na terenie kraju może wziąć udział 25 proc. publiczności. Natomiast w przypadku wydarzeń na świeżym powietrzu, należy zachować 1,5 m odstępu między uczestnikami. Na widowni będzie mogło być zajęte tylko co czwarte miejsce. Obowiązek udostępniania co czwartego miejsca nie dotyczy widza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13 roku życia lub z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Wydarzenia sportowe w obu strefach mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Określone zostały także zasady korzystania z publicznego transportu. Zgodnie z nimi zajętych w środkach transportu w całym kraju może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie mogą liczyć więcej niż 25 osób, a w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych została ograniczona do 10 osób.

W uroczystościach religijnych może brać udział w strefie żółtej nie więcej niż jedna osoba na 4 metry kwadratowe obiektu, a w strefie czerwonej jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Przy czym musi zostać zachowany 1,5 metrowy odstęp między wiernymi. Dodatkowo, każdy z uczestników kultu jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem osób sprawujących kult czy – w przypadku pogrzebu – osób dokonujących pochowania.

CZYTAJ: Czerwona strefa: ograniczenie liczby miejsc w kościołach

W strefie czerwonej obowiązują także ograniczenia w handlu — w mniejszych sklepach powiązane z liczbą kas (po 5 osób na jedną kasę), a w większych — powyżej 100 metrów kwadratowych – jednocześnie zakupy może robić 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Od poniedziałku, 19 października zmienią się przepisy dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. W czerwonej strefie obowiązuje zakaz ich organizowania. Zaś w żółtej strefie dopuszcza się ich organizację dla maksymalnie 20 osób – z wyłączeniem obsługi. Imprezy mają się odbywać bez możliwości tańczenia.

Jak wyjaśnia uzasadnienie wydanego w piątek przez rząd rozporządzenia, z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone „osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu”.

RL / ZAlew / PAP / opr. ToMa

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Exit mobile version