Dziś (08.10) padł rekord, jeżeli chodzi o zarażenia koronawirusem w województwie lubelskim – 204 osoby. 49 z nich miało styczność z osobą zakażoną, w pozostałych przypadkach źródło zarażenia jest nieznane. Czwartek to także rekordowy dzień pod tym względem w całym kraju – w Polsce potwierdzono 4280 nowych przypadków SARS-CoV-2.
CZYTAJ: Lubelskie: 204 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarł 95-letni pacjent w Tomaszowie Lubelskim
W regionie najwięcej nowych zakażeń – 44 – odnotowano w Lublinie. Po kilkanaście przypadków stwierdzono w powiatach: łęczyńskim – 18, lubelskim – 17, świdnickim – 13 oraz Zamościu – 12. W powiecie biłgorajskim potwierdzono 10 przypadków SARS-CoV-2, a w łukowskim i włodawskim po 9. W powiecie kraśnickim odnotowano 8 zakażeń, a po 7 w powiatach radzyńskim, chełmskim i bialskim. W pozostałych powiatach odnotowano od 1 do 6 zakażeń. W przypadku 12 osób trwa weryfikacja miejsca zamieszkania.
Jak poinformował lubelski sanepid, w regionie stwierdzono też trzy nowe ogniska epidemiczne. Ognisko SARS-CoV-2 potwierdzono na Oddziale chirurgii SPSK1 w Lublinie – zakażeni są dwaj pacjenci, kolejni będą badani na obecność koronawirusa. Szpitalne ognisko powstało też w Izbie Przyjęć biłgorajskiego szpitala Arion – zakażonych jest 5 osób. Trzecie nowe ognisko jest związane z Domem Wsparcia w Niedrzwicy Dużej – zakażenie potwierdzono tam u 3 osób.
CZYTAJ: Trzy nowe ogniska koronawirusa w Lubelskiem
Łącznie w regionie jest 41 aktywnych ognisk, z tego 23 w fazie rozwojowej. Najwięcej ognisk – 11 – jest w Lublinie.
CZYTAJ: Puławski szpital będzie koordynował walkę z koronawirusem
W naszym województwie szpitalem koordynującym będzie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach. W każdym województwie ma powstać jeden szpital koordynujący. Na Lubelszczyźnie będzie to puławska placówka, która na początku pandemii pełniła już rolę szpitala jednoimiennego. Szpitale koordynujące mają być ukierunkowane na opiekę nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Dyrektorzy tych placówek będą włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Ich zadaniem będzie koordynacja przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami, ruchu karetek wymazowych i transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś (08.10), że od soboty 10 października cała Polska zostanie objęta strefą żółtą. Oznacza to obowiązek noszenia maseczek także na świeżym powietrzu i limit 75 osób przy organizacji imprez okolicznościowych, na przykład wesel. W kinach może być 25 proc. publiczności.
CZYTAJ: Od 10 października w całym kraju żółta strefa
W strefie żółtej obowiązuje też limit jednej osoby na 4 metr kwadratowy w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest nieco inny limit – jedna osoba na 7 m kw. W kinach i na wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych może być tylko 25 procent potencjalnej publiczności, jeśli wydarzenia takie odbywają się w przestrzeniach zamkniętych. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób.
CZYTAJ: Od soboty w czerwonej strefie między innymi Sopot, Suwałki oraz powiat janowski
Od soboty w strefie czerwonej znajdzie się nie tylko powiat łęczyński, jak dotychczas, ale także powiaty janowski i włodawski. Obowiązuje tam całkowity zakaz organizacji imprez masowych z publicznością oraz wydarzeń kulturalnych, kongresów ani targów – zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Strefa czerwona oznacza też nakaz zamykania barów, pubów i restauracji maksymalnie o godzinie 22.00.
JZoń / opr. ToMa
Fot. pixabay.com