– Międzynarodowy apel profesorów i nauczycieli akademickich to inicjatywa, która ma na celu przypomnienie myśli filozoficznej Karola Wojtyły i promowanie jej wśród studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślił rektor tej uczelni, ks. prof. Mirosław Kalinowski (na zdjęciu).
CZYTAJ: KUL: Apel dotyczący nauczania św. Jana Pawła II
Rektor KUL zaznaczył, że „nowy rok akademicki jest dobrą okazją, by kolejny raz sięgnąć w programach wykładów, zajęć dydaktycznych i pracy naukowej do nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie filozoficznym, kulturowym i społecznym”.
– W naszym apelu zwracamy uwagę, że w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw – wskazał ks. prof. Kalinowski. Jego zdaniem „nauczanie Karola Wojtyły niewątpliwie otwiera przed studentami nowe horyzonty, których nie znajdą w kulturze masowej”.
Duchowny podkreślił również, że św. Jan Paweł II w swoim duszpasterstwie i pontyfikacie, wzywał młodych ludzi do podejmowania życiowych wyzwań, odpowiedzialności i otwartości na drugiego człowieka. – Jednocześnie jasno wskazywał na nadrzędne wartości, których punktem odniesienia jest Bóg i nauczanie Kościoła. Ojciec Święty zwracał uwagę, że źle rozumiana wolność i relatywizm moralny prowadzą do wewnętrznego zniewolenia i cierpienia. Z nieodpowiednio pojmowanej wolności, jak mówił papież, zrodziły się totalitaryzmy, prowadzące do największych dramatów XX wieku – przekonywał.
CZYTAJ: Rektor KUL: Myśl filozoficzna i przesłanie św. Jana Pawła II są nadal aktualne
Rektor KUL wskazał również, że „poszukiwanie niezaprzeczalnego sensu jest dziś wyzwaniem dla studentów, w otaczającej ich coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości”. – Rozwój technologiczny i pojawiające się wraz z nim coraz bardziej nieograniczone możliwości wirtualnej komunikacji są wielką szansą, ale stwarzają również niespotykane dotąd zagrożenia. Wobec tych faktów nauczanie papieża z Polski i jego życiowa postawa, mogą inspirować młodych ludzi, do dążenia ku prawdzie i wewnętrznej wolności. Dlatego zachęcamy, by używając współczesnych środków przekazu i nowych metod dydaktycznych, wykładowcy akademiccy nawiązywali do dorobku naukowego, artystycznego i duchowości św. Jana Pawła II – czytamy w apelu.
PAP / RL / opr. PaW
Fot. www.kul.pl